کانادا سرزمین فرصت ها

CANADA LAND OF OPPORTUNITIES

بهنگام سازی شیوه ارزشيابی مدارک دانشگاه‌های کانادا در وزارت علوم

ایرانتو: اداره کل امور دانش آموختگان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در آخرين به روز رساني خود ليست دانشگاههاي معتبر کشور کانادا و نحوه ارزشيابي مدارک اين دانشگاه ها را اعلام کرد.
به گزارش ایرنا، تعداد 32 دانشگاه کانادا براساس ارزشيابي صورت گرفته از سوي اداره کل دانش آموختگان، در سطح گروه يک (ممتاز) معتبر و 44 دانشگاه اين کشور در سطح گروه دو (خوب) اعلام شدند.

اداره کل دانش آموختگان در ارزيابي هاي خود چهار دانشگاه کانادا شامل
Canadian House of Wisdom University،
University of Melviz،
East York University
و
University Canada West

را نامعتبر اعلام کرد.

وزارت علوم از متقاضيان خواسته است چنانچه نام دانشگاه يا موسسه اي در فهرست دانشگاه ها و موسسات اعلام شده اعم از معتبر و غير معتبر منعکس نشده باشد، اعتبار آن را از اداره کل امور دانش آموختگان استعلام کنند.

برپايه ارزشيابي صورت گرفته، ‌‌مدارک ‌Certificate و Diploma و کليه‌ مدارک‌ دانشگاهي‌ (آکادميک) 2 يا 3 سال‌ تحصيل‌ معادل‌ حداقل‌ 60 واحد به‌ شرط‌ تحصيل‌ پيوسته‌ و همگن‌ که‌ منجر به‌ اخذ مدرک ‌Bachelor نمي‌شود، بعد از ديپلم‌ دبيرستاني، "کارداني" قابل ارزشيابي‌ است.

‌‌همچنين مدارک ‌Bachelor بعد از ديپلم‌ دبيرستان، "کارشناسي" و مدارک Master با شرط‌ داشتن‌ کارشناسي، "کارشناسي‌ ارشد" و مدارک‌Ph.D. با شرط‌ داشتن‌ کارشناسي‌ ارشد، "دکترا" نيز از سوي وزارت علوم ايران ارزشيابي‌ مي‌شود.

علاقمندان مي توانند براي کسب اطلاعات بیشتر به این لینک مراجعه نمایید .

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۶ مرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

تسهیلات جدید ارائه اقامت دائم به فارغ التحصیلان دانشگاه های کانادا در انتاریو و نوا اسکوشیا

ایرانتو: استان های انتاریو و نوا اسکوشیا، تسهیلات جدیدی را در قالب طرح پذیرش مهاجر استانی ( PNP) برای دانشجویان دوره های ارشد و دکترای دانشگاه ها ارائه می دهند.
بر همین اساس، فارغ التحصیلان دوره PHD در در هر یک از دانشگاه های انتاریو، که پیش از این برای درخواست اقامت دائم، مجبور به اخذ جاب آفر، از یک کارفرمای کانادایی بودند، از این شرط معاف می شوند و می توانند به محض اتمام دوره خود، تقاضای مهاجرت کنند.

همچنین پیش از این و بر مبنای برنامه پذیرش استانی در نوا اسکوشیا (Nova Scotia Nominee Program (NSNP)) تنها فارغ التحصیلان دانشگاه های استان نوا اسکوشیا، که دارای جاب آفر از آن ایالت بودند ، می توانستند برای اقامت دائم اقدام کنند. اما در برنامه جدید، فارغ التحصیلان هر یک از دانشگاه های سراسر کانادا در دوره های ارشد و دکترا، در صورتیکه بتوانند از یک کارفرمای توا اسکوشیایی ، جاب آفر بگیرند، می توانند تقاضای مهاجرت دائم از طریق آن استان را بنمایند.

اضافه می شود، هر یک از استان های کانادا، برمبنای قراردادی که با دولت فدرال منعقد کرده اند، می توانند متناسب با نیازهای خود، برخی از متقاضیان مهاجرت را بطور مستقیم و گاه در کوتاهترین زمان ، پذیرش کنند.

از این شیوه پذیرش با عنوان مهاجرت استانی یا Provincial Nominee Programs  یاد می شود.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۰ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

خشم خانم نویسنده افراطی آمریکایی، از لغو سخنرانی اش در دانشگاه اتاوا

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ فروردین۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

ممنوعیت اعزام دانشجو به کانادا، بخاطر عدم بازگشت آنها به ایران

بدلیل اینکه ، بيشترين آمار عدم بازگشت دانشجويان بورسيه مربوط به كشورهاي كانادا و انگليس است ، اعزام دانشجو به به این دو کشور و همچنین آمريكا ممنوع شده است.

علي كابر متكان، مديركل امور بورس و دانشجويان خارج وزارت علوم، تحقيقات و فناوري با اشاره به آخرين وضعيت عدم بازگشت دانشجويان بورسيه در گفت‌وگو با ايسنا از افزايش نرخ وثيقه براي دانشجويان بورسيه خبر داد و گفت: بيشترين آمارعدم بازگشت دانشجويان بورسيه مربوط به كشورهاي كانادا و انگليس است.

دكتر متكان، با اشاره به آمار دانشجويان بورسيه مستنكف وزارت علوم از كشورهاي مختلف، تصريح كرد: بيشترين عدم بازگشت مربوط به كشور كانادا است، چراكه اين كشور نسبت به مابقي كشورها مهاجر پذيرتر است.

وي با بيان اينكه مشكلات مربوط به مستنكفين مربوط به دهه 70 است در خصوص دلايل اين مساله، اظهاركرد: كشور كانادا به تعهدات خود نسبت به ما عمل نمي‌كرد و با وجود اينكه دولت ايران شهريه دانشجويانش را پرداخت مي‌كرد ولي آنها به تعهدات خود عمل نمي‌كردند و دانشجويان را پس از فارغ‌التحصيلي جذب مي‌كردند كه اين موضوع خارج از تعهدات ديپلماتيك است.

وي افزود: دانشجويان اعزامي چند سال اخير به علت عدم اتمام مدت زمان تحصيل هنوز به كشور بازنگشته‌اند، بنابراين آمار بازگشت و يا عدم بازگشت آنها مشخص نيست.

ممنوعيت اعزام دانشجو به كشورهاي كانادا، آمريكا و انگلستان

وي با بيان اينكه اعزام دانشجو به سه كشور كانادا، آمريكا و انگلستان البته به استثاي ايرلند ممنوع است، خاطر نشان كرد: در اعزام دانشجويان بيشتر وضعيت علمي دانشگاه مورد توجه قرار مي‌گيرد نه قراردادها و روابط سياسي.

افزايش نرخ وثيقه براي دانشجويان بورسيه

دكتر متكان با اشاره به ميزان افزايش مبلغ وثيقه براي دانشجويان بورسيه، گفت: در حال حاضر بيشترين ميزان وثيقه دريافتي از بورسيه‌ها مربوط به كشورهاي سوئيس، استراليا و دانمارك با وثيقه 200 و 180 ميليون تومان و كمترين مربوط به كشور هند با وثيقه 60 ميليون تومان است.

وي در خصوص برنامه‌هاي فرهنگي و علمي براي دانشجويان بورسيه خاطر نشان كرد: ارسال بسته‌هاي فرهنگي و برگزاري اردوهاي فرهنگي از عمده كارهايي بوده است كه در طول 3 سال گذشته براي دانشجويان بورسيه انجام شده است.

وي با اشاره به برگزاري سمينارهاي علمي توسط دانشجويان بورسيه و غير بورسيه و با حمايت رايزنان علمي با استانداردهاي بين‌المللي، اظهار كرد: تا كنون سمينارهاي علمي در كشورهاي فرانسه، انگليس و روسيه برگزار شده است و تا چند روز آينده هم در كشور هند سميناري علمي برگزار مي‌شود كه اين سمينارها موجب تبادل علمي در ميان دانشجويان بورسيه مي‌شود.

تغيير شيوه ارزشيابي وضعيت تحصيلي دانشجويان بورسيه

وي با اشاره به نحوه جديد ارزشيابي وضعيت علمي و تحصيلي دانشجويان بورسيه، گفت: بر اين اساس دانشگاهايي كه اعلام نياز براي بورس كرده‌اند، مي‌تواند شرايط و پيشرفت تحصيلي دانشجويان بورسيه خود را در طول سال مورد بررسي و پايش قرار دهد كه اين طرح در سال گذشته در چند دانشگاه اجرا و از امسال به طور كامل اجرا خواهد شد.

دكتر متكان در خاتمه در خصوص تعداد رايزنان علمي وزارت علوم، گفت: ‌در خصوص اعزام رايزن علمي به كشورهاي چين و آلمان درخواست‌هايي ارايه شده ولي هنوز از وزارت خارجه پاسخي دريافت نكرده‌ايم.

منبع - همشهری
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۸ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

گزارش جدید مجله "مک لینز" از رتبه بندی دانشگاه های کانادا

ایرانتو: برای چهارمین سال پیاپی، دانشگاه مک گیل در مونترآل، رتبه اول بین دانشگاه های کانادا را از آن خود کرد.
مجله "مک لینز" که در کانادا منتشر می شود، با تنظیم گزارش سال جاری خود، دانشگاه مک گیل را در رشته پزشکی در جایگاه اول و دانشگاه تورنتو را همچنان در رتبه دوم نگاه داشت.
دانشگاه کوئینز که سال گذشته هم ارز دانشگاه تورنتو بود، به رتبه سوم سقوط کرد.
دانشگاه مک گیل سال گذشته نیز از نظر تعداد فارغ التحصیلان برگزیده و هیأت علمی صاحب جوایز بین المللی ، تعداد کم دانشجویان به نسبت کارکنان و اساتید و میزان پژوهش های انجام شده بهترین وضعیت را داشت.
دانشگاه های بریتیش کلمبیا و آلبرتا ، توانستند جایگاه چهارم و پنجم خود را حفظ کنند.
آخرین رتبه بین دانشکده های پزشکی متعلق به دانشگاه منیتوبا است که در رتبه 15 قرار گرفته است.
دانشگاه سایمون فریزر در بریتیش کلمبیا، از نظر جامعیت رتبه اول و دانشگاه ویکتوریا نیز رتبه دوم را بدست آورد.
در این گروه که بمعنی داشتن تعداد زیاد رشته های تحصیلی در مقاطع مختلف است، دانشگاه های واترلو و گوئلف نیز ، سوم و چهارم شدند. دانشگاه مموریال در نیوفانلند پنجم شد و بالاخره دانشگاه کونکوردیا ، آخرین رتبه را بین 11 دانشگاه موجود کسب کرد.
در دوره های مقدماتی لیسانس و زیر لیسانس، استان های شرقی موفق تر بودند.
در این گروه دانشگاه مونت آلیسون در نیوبرانزویک اول و دانشگاه آکادیا در نیوفانلند دوم شد. دانشگاه بریتیش کلمیا نیز جایگاه سوم را از آن خود کرد.
رتبه بندی دانشگاه ها در سه گروه فوق با استفاده از گزارش های عمومی منتشره توسط اداره آمار کانادا و کنسول تحقیقات علوم انسانی و اجتماعی تنظیم شده است.
به گفته مسئول مربوطه، 20 دانشگاه یا موسسه آموزش عالی که بیش از 1000 دانشجو دارند،  اطلاعات مورد نیاز را تا موعد مقرر ارائه نکردند.
بر اساس همین گزارش دانشگاه دالهوز توانست با 50.3 درصد جذب دانشجو از خارج ایالت، رتیبه اول را در این زمینه کسب کند.
لیست کامل رتبه بندی دانشگاه ها روز پنجشنبه آینده در یک ویژه نامه منتشر خواهد شد.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۵ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

هزینه های تحصیل در برخی از شهر های کانادا

هزینه های تحصیل در کانادا

شهریه های دانشگاهها بر اساس دلار کانادا در نظر گرفته شده اند .این شهریه ها بر اساس نوع رشته دانشگاهی انتخاب شده و مرکز آموزشی در نظر گرفته شده متفاوت می باشند

هزینه های در نظر گرفته شده زیر تنها برآوردی از شهریه ها بطور تخمینی بوده و جهت اطلاع از هزینه های واقعی توصیه می شود که با موسسات آموزشی در نظر گرفته شده تماس حاصل نمایید.

تحصیلات در آلبرتای کانادا
شهریه دانشجویان محلی: حداقل 4487 دلار کانادا
شهریه دانشجویان خارجی: حداقل 11313 دلار کانادا
تحصیلات در بریتیش کلمبیای کانادا
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مساعدتهای مالی با مرکز آموزش بین المللی بریتیش کلمبیا ، شعبه اول اداره خدمات دانشجویی وزارت آموزش عالی و یا شعبه دوم این اداره تماس حاصل شود
بقیه در ادامه مطلب >>>
 

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۱۵ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دستور‌العمل اعطای بورس دكترای خارج در سال 89

فارس: دستور‌العمل اعطاي بورس دكتراي خارج از كشور جهت تأميـن هيـأت علمـي و متخصصان مورد نياز توسط وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در سال 1389 ابلاغ شد.

متن كامل اين دستورالعمل كه شرايط بورس دكتراي خارج از كشور سال 1389 را ابلاغ كرده است،را در ادامه ی مطلب ببینید >>>

ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۷ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

جدیدترین شیوه مؤسسات غیرمجاز برای اعزام دانشجو

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به لزوم هوشیاری خانواده ها در اعزام دانشجو به خارج از شیوه های تازه و غیرمعمول موسسات غیرمجاز برای اعزام دانشجو به خارج از کشور و فعالیت ویژه دلالان برای فریب دانشجویان خبر داد.

دکتر غلامرضا حسن زاده در گفتگو با مهر افزود: در حال حاضر کمیته ای متشکل از وزارت علوم و بهداشت، فعالیت موسسات و مجوز موسسات اعزام به دانشجو را بررسی می کنند و بر اساس آخرین آمار موجود، تعداد محدودی از این موسسات دارای مجوز اعزام دانشجو به خارج هستند.

وی اضافه کرد: موسسات غیرمجاز در نوبت های متعدد اطلاع رسانی می شوند و خانواده ها می توانند با مراجعه به وزارت علوم و بهداشت از مجوز موسسات اعزام به دانشجو مطلع شوند. اما در صورتی که خانواده ای فرزند خود را بدون توجه به مجوز موسسه به آن موسسه برای اعزام به خارج بسپارد، مسائل و عواقب بعدی آن را نیز باید به عهده گیرد.

شیوه های متعدد موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو به خارج

حسن زاده با اشاره به شیوه های متعدد موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو به خارج گفت: برخی از موسسات پیش از این مجوز اعزام دانشجو به خارج داشته اند اما به دلیل تخلف، مجوز آنها باطل شده است اما این موسسات با استفاده از شیوه های غیرقانونی با همکاری سایر موسسات همچنان به فعالیت ادامه می دهند. از سوی دیگر برخی از موسسات تنها در حیطه کشورهای خاصی مجاز به اعزام دانشجو هستند اما در حیطه کشورهای دیگر اقدام به این کار می کنند که این موضوع نیز تخلف محسب می شود.

تخطی موسسات اعزام دانشجو به خارج از فعالیت در حوزه های خاص

وی اضافه کرد: در واقع هر موسسه در بخش خاصی می تواند فعالیت کند اما با تخلف از وظیفه خود وارد حیطه های دیگری می شود.

رئیس مرکز خدمات آموزشی وزارت بهداشت با هشدار به خانواده‌هایی که قصد اعزام فرزندان خود به خارج از کشور را برای ادامه تحصیل دارند به مهر گفت: خانواده‌ها باید متوجه باشند که به تازگی شیوه دیگری برای ایجاد مشکل بر سر راه دانشجویان ایرانی ایجاد شده است که این موضوع نیز فرزندان آنها را تهدید می کند.

سوء استفاده مالی از دانشجویان ایرانی در کشورهایی با سطح آموزشی پایین تر


وی اضافه کرد: به تازگی در برخی کشورها که از سطح آموزشی پایین تری برخوردار هستند عده ای دلال با سوء استفاده از ناآگاهی دانشجویان ایرانی آنها را در قبال دریافت وجه به ادامه تحصیل در دانشگاههای سایر کشورها ترغیب می کنند که این کار علاوه بر اینکه غیرقانونی است موجب شده که بعضاً افرادی نیز فریب خورده و پولی را به این دلیل پرداخت کنند.

حسن زاده تاکید کرد: این دانشجویان به دلیل اینکه مدرکی نیز در قبال وجوه پرداختی ندارند، بعضاً در کشورهای خارجی با مشکلات بیشتری مواجه می شوند و در واقع هم تحصیل در دانشگاه بی کیفیت را از دست می دهند و هم امکان ورود به دانشگاه بهتری را ندارند.

خانواده ها پیش از هر گونه اقدام مجوزهای مربوطه موسسات اعزام دانشجو به خارج را استعلام کنند
وی با اشاره به شیوه های غیرمعمول این دسته از موسسات به مهر گفت: خانواده ها باید پیش از هرگونه اقدام، مجوزهای مربوطه موسسات اعزام دانشجو به خارج را به دقت مورد بررسی قرار دهند و از وزارتخانه های مربوطه استعلام کنند تا فرزندان آنها دچار مشکلاتی از این دست نشوند.
+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۶ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

شکایت استاد ایرانی تبار دانشگاه اتاوا از دپارتمان دفاع ملی

ایرانتو: دکتر امیر عطاران، استاد حقوق دانشگاه اتاوا، از مقامات دولت فدرال ، بدلیل خودداری از تحویل تصاویر مربوط به شکنجه زندانیان در افغانستان، شکایت کرد.
وی از دادگاه خواست، مسئولان دپارتمان دفاع ملی را تحت فشار قرار دهد تا تصاویر مذکور را بر اساس قانون حق دریافت کپی اطلاعات در دسترس دولت توسط شهروندان کانادایی ، منتشر کند.

عطاران معتقد است در صورت مشاهده چهره افرادی که توسط نیروهای کانادایی بازداشت می شوند، می توان از حقوق آنان پس از تحویل به مقامات دولتی افغان، دفاع کرد.

دکتر عطاران افزود، دپارتمان ابتدا به بهانه خصوصی بودن تصاویر، از انتشار آنها امتناع کرد، اما پس از پیگیری های بعدی و شکایت بردن به کمیسیونر اطلاعات ، موضع خود را تغییر داده و اعلام کرد، انتشار تصاویر مغایر با امنیت ملی است!

عطاران در شکایت خود اعلام کرده که دپارتمان دفاع ملی نمی تواند دلیل اولیه خود را در این رابطه تغییر دهد. وی افزود:" اگر قرار باشد دولت بتواند، پس از نپذیرفتن افشای اطلاعات، از حق تغییر نظر و دلایل خود برخوردار باشد، دیگر مردم از هیچ نوع اطلاعاتی آگاه نمی شوند."

عطاران با اشاره به انتشار عمومی تصاویر شکنجه زندانیان ابو غریب در عراق که بر اساس قانون اطلاعات باز آمریکا، انجام شد، گفت:" در مقایسه با سایر کشورها، کانادا از شفافیت لازم در مورد نحوه برخورد خود با زندانیان افغانی برخوردار نیست."

وی تأکید کرد، دولت کانادا همواره از عنوان "امنیت ملی" به عنوان پرده ای برای پوشاندن حقایق و دسترسی مردم به اطلاعات استفاده می کند.

این استاد دانشگاه همچنین افزود، حتی اگر بهانه های حقوق خصوصی و امنیتی را نیز بپذیریم، دولت می تواند با سیاه کردن چشمان یا صورت زندانیان ، تصاویر مورد نظر را ارائه کند.

اضافه می شود، در سال 2007، عطاران موضوع نحوه برخورد نیروهای کانادایی با زندانیان افغان را با کمیسیون شکایات نیروهای مسلح مطرح ساخت اما تحقیقات آنها درباره مرگ سه زندانی زخمی افغانی در زندان های ارتش کانادا در قندهار با شکست مواجه شد.

کمیسیون مزبور، بدرفتاری نظامیان کانادایی با زندانیان را رد کرد، اما آنان را به دلیل کوتاهی در رسیدگی مناسب به مجروحان سرزنش کرد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

فیلم ضرب و شتم یک دانشجوی دانشگاه وسترن انتاریو توسط 6 مأمور پلیس

ایرانتو: یک دانشجوی دانشگاه وسترن انتاریو در شهر لندن کانادا، به نام Irnes Zeljkovic دیروز بدلیل مقاومت در برابر دستور پلیس و مأموران امنیتی دانشگاه، ده ها بار توسط باتون های الکتریکی مضروب شد.
انتشار این تصاویر در یوتیوب ، باعث خشم دانشجویان در مورد خشونت بیش از حد پلیس گردید. اما مقامات دانشگاهی از عملکرد آنان دفاع کردند.
گفته می شود یک دانشجو از رفتار تهدیدآمیز و غیر عادی Irnes به پلیس دانشگاه شکایت کرده بود ، اما با مداخله مأموران، وی دست به فرار زده و خود را در یک اتاق اداری محبوس کرده بود .
در فیلم، صدای مأموران شنیده می شود که از او می خواهند مقاومت نکند و بازوی خود را برای زدن دستبند خم کند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

استاد ایرانی دانشگاه تورنتو ، مهندس برگزیده انتاریو شد

ایرانتو: دکتر جواد مستقیمی، استاد دپارتمان مکانیک و مهندسی صنایع دانشگاه تورنتو و کارشناس برجسته مهندسی پلاسما، توانست، عنوان مهندس برتر ایالت انتاریو در کانادا را در زمینه پژوهش و توسعه، به خود اختصاص دهد.
دکتر مستقیمی از شهرت بین المللی در زمینه پوشش های اسپری حرارتی برخوردار است. تلاش های او باعث پیشرفت های مهم در امور هوا فضا، خودرو ، ژنراتورهای قدرتمند و صنایع پردازش منابع گردیده است.

این استاد دانشگاه، تولید و توسعه یک نرم افزار محاسباتی دینامیک سیالات را مدیریت کرده که برخورد و انجماد قطرات گداخته بر روی سطوح جامد را مدل سازی می کند. او به همین منظور شرکتی را با نام .Simulent Inc تأسیس کرده تا کاربردهای عمومی و تجاری نرم افزار مذکور را وسعت ببخشد.

دکتر مستقیمی ، اخیرا هدایت عملیات توسعه و ابداع نوعی مشعل قدرتمند پلاسما را برعهده داشته است که با توجه به منحصر بفرد بودن این تولید، شرکت دیگری با عنوان .Ablazeon Inc بای بازاریابی و تولید انبوه آن تأسیس شده است.

وی همچنین، مدیر و بنیانگذار مرکز Advanced Coating Technologies است که به تحقیق پیرامون اسپری های حرارتی می پردازد. دکتر مستقیمی، تاکنون بیش از 120 مقاله علمی به نگارش درآورده که در بیش از 1900 منبع مختلف درج شده است.

انجمن مهندسین حرفه ای انتاریو و OSPE و مهندسان حرفه ای انتاریو PEO بطور مشترک، همه ساله مهندسان برتر استان را در حوزه های مختلف انتخاب می کند و قرار است مدال های مربوطه در ماه نوامبر امسال طی مراسمی در تورنتو به آنان اهدا شود. سال گذشته نیز دکتر سهراب روحانی در رشته بیوشیمی از دانشگاه وسترن انتاریو، توانست مدال برترین مهندس در تحقیق و توسعه را کسب کند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دانشگاه مک گیل کانادا، در بین 20 دانشگاه برتر جهان

ایرانتو: 12 دانشگاه کانادا در بین 200 دانشگاه برتر جهان جای گرفتند.
در این میان دانشگاه مک گیل در مونترآل رتبه 18 را کسب کرده و 5 دانشگاه دیگر نیز رتبه های قبلی خود را بهبود بخشیدند.
در عین حال 5 دانشگاه باقیمانده ، نسبت به سال 2008، تنزل رتبه یافته و دانشگاه دالهوز هلیفاکس نیز از رده 200 دانشگاه برتر خارج شد.
۱۰ دانشگاه برتر جهان در سال ۲۰۰۹
هاروارد
کمبریج
ییل
کالج لندن
کالج امپریال لندن
آکسفورد
شیکاگو
پیرینستون
انستیتو تکنولوژی ماساچوست
انستیتو تکنولوژی کالیفرنیا
دانشگاه کلمبیا

دانشگاه های ارتقاء یافته به شرح زیر هستند:
دانشگاه تورنتو از 41 به 29
دانشگاه آلبرتا از 74 به 59
دانشگاه واترلو( انتاریو) از 129 به 113
دانشگاه کلگری(آلبرتا) از 170 به 149 و
دانشگاه وسترن انتاریو از 159 به 151

دانشگاه هایی که تنزل مقام یافته اند:

دانشگاه بریتیش کلمبیا از 34 به 40
دانشگاه مونترآل(کبک) از 91 به 107
دانشگاه کوئینز (انتاریو) از 117 به 118
دانشگاه مک مستر(انتاریو) از 117 به 143
دانشگاه سایمون فریزر(بریتیش کلمبیا) از 164 تا 196
و دانشگاه دالهوز

در این میان، دانشگاه هاروارد همچنان عنوان بهترین دانشگاه جهان را حفظ کرد.

در فهرست اعلام شده، آمریکای شمالی که در سال ۲۰۰۸ از میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان ۴۲ دانشگاه را به خود اختصاص داده بود، در سال ۲۰۰۹ تنها ۳۶ جایگاه از ۱۰۰ دانشگاه برتر را در اختیار دارد.
این رتبه بندی بر پایه یک نظرخواهی جهانی از دانشگاهیان و کارفرمایانی که فارغ التحصیلان دانشگاه ها را استخدام می کنند، انجام شده است.
در فهرست جدید، ۳۶ دانشگاه اروپایی در میان ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار دارند و تعداد دانشگاه های آسیایی از ۱۴ به ۱۶ افزایش یافته است.
دانشگاه توکیو که در رتبه ۲۲ قرار گرفته، برترین دانشگاه آسیایی است و دانشگاه هنگ کنگ نیز توانسته از رتبه ۲۶ به ۲۴ برسد.

+ نوشته شده در  جمعه ۱۷ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

وقتی فرزند نماینده پارلمان بریتیش کلمبیا، مادرش را شرمنده می کند!

ایرانتو: پسر 22 ساله یک نماینده زن پارلمان بریتیش کلمبیا، از شهر Kamloops در روز جشن فارغ التحصیلی دانشگاه، با یک حرکت ناخوشایند در مقابل جمع مهمانان، باعث شرمندگی مادرش شد.
ماجرا زمانی اتفاق افتاد که " جیمز مک لاود" در مراسمی که در دانشگاه تامسون ریورز برگزار شد، لباس فرم فارغ التحصیلی خود را بالا برده با پشت کردن به مدعوین و مسئولان دانشگاه، باسن عریان خود را به آنان نشان داد!
خانم "کتی مک لاود" گفت، از شنیدن این موضوع شوکه شده و با وی نه به عنوان یک نماینده بلکه یک مادر، برخورد کرد.
پسر او هم اظهار داشت که یک آن، دچار هیجان و جوگرفتگی شده و قصد اهانت به کسی را نداشته است.
به گفته مسئولان ،چنین رویدادی در دانشگاه بی سابقه بوده است.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۲ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

هزینه های تحصیل در انتاریو ، بیشترین در کانادا

ایرانتو: شهریه های دانشگاه های انتاریو ، تقریبا از تمامی دانشگاه های دیگر کانادا بیشتر است.در گزارشی که از سوی "کنفدراسیون اساتید و مربیان دانشگاه های انتاریو" (OCUFA) منتشر شده ، میزان هزینه های تحصیلی در چهار حوزه مختلف بررسی شده و طی آن، انتاریو رتبه دوم در بالاترین شهریه مقطع کارشناسی و قائل شدن بیشترین سهم برای شهریه های دریافتی در تأمین هزینه های آموزشی و کمترین میزان دریافت کمک های مالی از دولت محلی به عنوان درآمدهای دانشگاهی را دارا است.

"مارک لنگر" رییس فدراسیون، معتقد است، بالا بودن نسبی شهریه ها را موجب دور شدن دانشجویان اقشار کم در آمد یا با در آمد متوسط از برخی رشته های مهم از جمله حقوق یا پزشکی می شود.

یک مطالعه در دانشکده پزشکی دانشگاه وسترن انتاریو ، حاکی از عدم وجود دانشجو در آن رشته حتی از بین خانواده های سطح متوسط جامعه است.
وی افزود:" ما هم اکنون مدت هاست که اندیشه تأمین تحصیلات کم هزینه برای افراد مستعد و سختکوش فاصله گرفته ایم.

در گزارش منتشره ، متوسط شهریه سالانه دانشگاه های انتاریو برای افراد مقیم کانادا، 5،643 دلار برآورد شده که تنها از شهریه دانشگاه نووا اسکوشیا (5،932 دلار) کمتر است.
کمترین میزان شهریه تحصیل در مقطع کارشناسی مربوط به برخی دانشگاه های ایالت کبک به مبلغ 2،167 دلار و بدنبال آن نیوفانلند با 2،632 دلار است.
حتی دانشجویان مقاطع ارشد و دکترا در انتاریو، بالاترین میزان شهریه را در کانادا با متوسط 8،797 دلار می پردازند و بدنبال آن نووا اسکوشیا با 7،242 دلار در رتبه دوم قرار دارد. کمترین میزان شهریه مقاطع بالای کارشناسی باز هم مربوط به کبک با 2،488 دلار و پس از آن جزیره پرنس ادوارد با 2،954 دلار است.
در حالیکه 58 درصد هزینه های آموزشی دانشگا ه های انتاریو از محل شهریه ها تأمین می شود، این رقم برای کبک 18 درصد است.
کمک های دولت محلی به دانشگاه های انتاریو، 38 درصد درآمدهای آن را تشکیل می دهد که این رقم برای کبک ، 58 درصد است.
این در حالیستکه ، درآمدهای دانشجویان نیز بدلیل بحران اقتصادی اخیر بشدت کاهش یافته است. برمبنای گزارش اداره آمار، نرخ بیکاری جوانان بین 15 تا 24 سال کانادایی در سال جاری به 19.2 درصد رسیده که بالاترین میزان از سال 1977 تاکنون بحساب می آید.
این موضوع نه تنها موجب وحشت آنان از ورود به دانشگاه می گردد ، بلکه رغبت آنان را به خروج از خانه پدری، ازدواج و تشکیل خانواده کاهش می دهد.
( شهریه دانشجویان غیر مقیم کانادا معمولا سه برابر مبلغ های مذکور است)

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۸ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

سفر دوچرخه سواران معترض از تورنتو به نیویورک

در پیوند با حرکت‌های اعتراضی ایرانیان خارج از کشور، پس از انتخابات بحث‌برانگیز ۲۲ خرداد، در تورنتوی کانادا گروهی با نام «دوچرخه‌سواری برای حقوق بشر در ایران» تشکیل شده است که در دومین حرکت خود مسیر تورنتو – نیویورک را رکاب می‌زنند تا به سایر ایرانیانی که برای اعتراض به رویدادهای اخیر ایران در این شهر گرد هم می‌آیند بپیوندند.

«دوچرخه سواری برای حقوق بشر در ایران» نام کمپینی است که ایرانیان مقیم کانادا اولین بار در روز ۲۵ ژوییه، روز جهانی همبستگی برای حقوق بشر، در ایران آغاز شد.


bike2در آن زمان گروهی دوچرخه‌سوار از تورنتو تا اتاوا را رکاب زدند تا طوماری اعتراضی را به سفارت ایران برسانند و علیه نقض حقوق بشر در ایران اعتراض کنند.

این بار با سفر آقای احمدی‌نژاد به مقر سازمان ملل متحد در نیویورک، این دوچرخه‌سواران مسیر طولانی‌تری را رکاب می‌زنند. ۸۰۰ کیلومتر از تورنتو تا نیویورک... سفری که روز شنبه ۱۹ سپتامبر (۲۸ شهریور) آغاز شد.

این گروه به سه دسته دوچرخه سوار حرفه‌ای، متوسط و مبتدی تقسیم شده‌اند و تا مرز کانادا و آمریکا با هم همراه بودند. اما از مرز، گروهی که موفق به دریافت ویزا نشدند یا به دلیل مشغله کاری نتوانستند مسیر را ادامه دهند به تورنتو بازگشتند و سایر افراد که دو دوچرخه‌سوار حرفه‌ای و هفت دوچرخه‌سوار متوسط با یاری گروه همراه‌شان که با خودروی کمکی آنها را دنبال می‌کنند به ادامه مسیر پرداختند.

bike3علی کریم‌زاده بانگی، بنیان‌گذار گروه «دوچرخه‌سواری برای حقوق بشر در ایران»، که خود به دلیل عدم دریافت ویزا مجبور به بازگشت به تورنتو شده است، درباره دلیل انتخاب دوچرخه‌سواری به رادیو فردا می‌گوید: « ما هر یک‌شنبه این دوچرخه‌سواری برای حقوق بشر در ایران را انجام می‌دهیم. و با هم تبادل افکار می‌کنیم. دلیل دیگر این است که دوچرخه‌سواری برای رسانه‌ها حرکت جذابی است و دائم از ما گزارش تهیه می‌کنند و این باعث می‌شود که ما بتوانیم پیام خودمان را که همانا ابراز نگرانی خود از وضعیت حقوق بشر در ایران است به گوش مقام‌های ایران برسانیم و در عین حال به مردم بگوییم که ما شما را فراموش نکرده‌ایم.»

آقای کریم‌زاده می‌افزاید: «و آخرین دلیل برای انتخاب دوچرخه‌سواری این است که ما گروه مستقلی هستیم که به هیچ ارگان یا دولتی متصل نیسیتم. گروهی از دانشجویان و اساتید دانشگاه‌ها در کانادا هستیم که باید هزینه حرکت‌هایمان را خود تامین کنیم. ما برای این کار با دوچرخه به میادین اصلی تورنتو می‌رویم و در آنجا از مردم تقاضای کمک می‌کنیم و مردم به ما که با دوچرخه هستیم خیلی توجه نشان می‌دهند.»

گروهی که روز آخر دوچرخه‌سواری را سپری می‌کنند با اتمام ماموریت خود به نیویورک می‌روند و در منازل ایرانیانی که این روزها درب منازل خود را به روی مسافران نیویورک گشوده‌اند مستقر خواهند شد.

bike4گروه «دوچرخه‌سواری برای حقوق بشر در ایران» روز چهارشنبه ۲۳ سپتامبر، اول مهرماه، یعنی در روز سخنرانی آقای احمدی‌نژاد به مقر سازمان ملل وارد نیویورک وارد شدند.

از سوی دیگر روزنامه وال استریت ژورنال می نویسد ، انتظار مي رود اعتراض های نيويورک بزرگترين تظاهرات ايرانيان مقيم خارج پس از روزهای اوليه انقلاب اسلامی باشد.

این روزنامه می افزاید، ايرانيان مقيم خارج مي گويند هدفشان از برگزاری تجمعاتی مشابه و فرستادن پيامی مشابه به ايران است. چنين تجهيزی برای جامعه ای غير سياسی، که به دليل داشتن مناسبات فاميلی و تجاری در ايران اغلب حتی بی سر صدا حکومت فعلی را می پذيرند، حرکتی غيرعادی است. ايرانيان مقيم آمريکای شمالی، که بعضی از کارشناسان شمار آنها را نزديک به يک ميليون نفر تخمين مي زنند برای وحدت و يکپارچگی شهره و شناخته شده نيستد. اما به گفته بعضی از فعالان حقوق بشر ناآرامی های اخير جناح های مختلف را بهم نزديک ترساخته است.

در عین حال نمايندگی ايران درسازمان ملل متحد تظاهرات برنامه ريزی شده را بی اهميت توصيف کرده و معتقد است، همه ساله چنين تظاهراتی برپا مي شود و امسال هم امری غيرعادی نيست. محمد محمدی دبیر مطبوعاتی هيات نمايندگی جمهوری اسلامی مي گويد ايرانيان خيلی مشتاق ديدار با آقای احمدی نژاد هستند.

آقای احمدی نژاد معمولا در نيويورک ميزبان دو ميهمانی، يکی برای آمريکائيان پژوهشگر و کارشناس در امور ايران، و ديگری برای جامعه آمريکائی ايرانی تبار است. امسال به گفته آقای محمدی، ميهمانی ها کوچکتر است.

ahmadinejad-newyorkهمچنین، خانواده های سه آمریکایی که به دلیل ورود غیر مجاز به خاک ایران در بازداشت به سر می برند ، امیدوارند که احمدی نژاد در سفر خود به آمریکا ، خبر هایی خوشی را درباره فرزندانشان به آنها برساند.

شبکه خبری "ان بی سی" با بیان این موضوع گفت: خانواده های "شین باوئر" ، "جاشوا فتال" و "سارا شورد" ، سه آمریکایی که مدت 52 روز در ایران در بازداشت به سر می برند، به این شبکه خبری گفته اند که، آنها به صورت متناوب با هم دیدار می کنند و امیدوارند که احمدی نژاد خبر های خوشی درباره فرزندان آنها به آمریکا بیاورد.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دانشگاه کانادایی دبی

این دانشگاه دارای امکانات زیر است :

تاییدیه وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ایران برای دانشگاه کانادایی دبی

دانشگاه کانادایی دبی  با افتخار اعلام  می دارد که اعتبار این دانشگاه از طریق وزارت علوم و تحقیقات و فناوری ایران به تصویب رسیده است.

اعتبار و تایید دانشگاه کانادایی دبی توسط وزارت علوم،تحقیقات و فناوری ایران یک اعتبار و مزیت ویژه برای دانشجویان ایرانی در این دانشگاه 

**************************************************

برای دیدن

عکس هایی از خوبگاه دانشگاه

عکس هایی از دانشجویان

عکس های از افطار در دانشگاه

و اطلاعات بیشتر به ادامه مطلب مراجعه کنید  >>>>


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  جمعه ۶ شهریور۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

چه کسی به متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا کمک می کند؟ (2009/08/11)

 

در خبرها آمده است، هزاران جوان ایرانی تقاضای تحصیل در دانشگاه های کانادا را نموده اند. گذشته از دلایلی که در این رابطه مطرح شده، چند نکته قابل تأمل است.

دانشگاه های کانادا بدنبال بحران اقتصادی پیش آمده، به شدت نیازمند افزودن درآمدهای خود هستند، به همین منظور میزان مجاز پذیرش دانشجوی خارجی ، از 10 به 15درصد ظرفیت دانشگاه ها ارتقا یافته است. چرا که دانشجویان خارجی دست کم سه برابر دانشجویان بومی و مهاجرین، شهریه پرداخت می کنند.

قطعا متقاضیان ایرانی واقف هستند که ، تحصیل در مقاطع مختلف و اقامت در این کشور، سالانه دست کم 25 تا 30 میلیون تومان هزینه دربر دارد.

اما در عوض ، آنان این فرصت را خواهند داشت تا در صورت تمایل، تحت گروه تجربه کانادایی، درخواست اقامت دائم کنند.

طرح گروه تجربه کانادایی، مربوط به دانشجویان خارجی و کارگران موقتی است که دست کم دو سال در کانادا اقامت داشته باشند. آنان بدلیل آشنایی با سیستم بازار کار کانادایی و تسلط به زبان، عناصر مفیدی به منظور بازدهی سریعتر در اقتصاد این کشور محسوب می شوند و نیازی به گذراندن دوره های جدید و کسب تجربه همانند تازه واردان ندارند.

موضوع قابل توجه در این زمینه، نحوه کسب اطلاع از شرایط پذیرش دانشگاه ها، رشته ها و شهرهای مورد نظر است. باید گفت ارتباط با دانشگاه ها ، انتخاب رشته، نامه نگاری و انجام سایر مراحل ، صرفا بدوش متقاضیان است و آنان در این مسیر از کسی کمکی دریافت نمی کنند.

شاید اگر منابعی در داخل کانادا بتواند ، اطلاعات مورد نیاز آنان را ارائه کرده و یا به پرسش هایشان پاسخ گویند، قطعا بسیاری از مراحل تکراری و وقت گیر یا هزینه بر، انجام نشده و جوانان ما سریعتر به اهداف خود می رسند.

اما برخلاف تصور دوستان ما، وجود هزاران دانشجو یا استاد ایرانی مقیم کانادا، بمنزله وجود راهنمایان فراوان و سخاوتمند نیست!

واقعیت اینست که دانشجویان یا اساتید ایرانی ، بقدری سرگرم تحصیل و یا امور تحقیقاتی و آموزشی خود هستند که فرصتی برای

برای کمک به متقاضیان جدید نمی یابند و این موضوع تنها زمانی برای متقاضیان روشن می شود که خود موفق به اخذ پذیرش و تحصیل در دانشگاه شده و وضعیت آنان را درک کنند.

بطور کلی دانشجویان و اساتید ایرانی، هیچگاه به عنوان عضو ثابت و مؤثر کامیونیتی ایرانی محسوب نگشته اند و حضور محسوسی در هیچیک از گروه ها و یا برنامه های ایرانیان ندارند.

خیلی از متقاضیان گله می کنند که ایمیل های آنان به اساتید ایرانی برای راهنمایی یا احیانا کمک به آنان ، بی پاسخ می ماند. در حالیکه برای هر مدرس ایرانی، افتخار بزرگی است که بر تعداد دانشجویان هموطن در دانشگاه محل تدریس خود افزوده شود.

اما وقتی ما دلیل این امر را از اساتید محترم پرس و جو کردیم، آنان تفاوت جایگاه و اختیارات خود را با سطح انتظارات دانشجویان مطرح کردند.

متقاضیان نباید فراموش کنند که خود آنها مسئول کسب شرایط لازم برای ورود به دانشگاه کانادایی هستند و اساتید ایرانی از اختیار لازم برای حمایت از آنها ، ارائه معرفی نامه یا تسهیل در مراحل پذیرش برخوردار نیستند.

حوزه فعالیت نمابندگی علمی جمهوری اسلامی در درون سفارت ایران در اتاوا نیز صرفا مربوط به دانشجویان بورسیه یا ایجاد همکاری های علمی و آکادمیک بین دانشگاه های داخل و کاناداست و در زمینه دانشجویان آزاد ، مسئولیتی ندارد.

اساتید ایرانی کانادا فاقد یک اتحادیه یا انجمن خاص هستند و عضو هیچ گروه ایرانی نیستند.

انجمن های ایرانی دانشگاه های کانادا نیز جزو کم فعالیت ترین گروه های دانشجویی هستند که این موضوع را به راحتی می توان از نحوه عملکرد وبسایت آنها دریافت . برخی از آنها نظیر انجمن ایرانیان داشگاه تورنتو نیز همانند یک تشکل سیاسی،تنها اقدام به برگزاری سخنرانی یا کنفرانس با حضور چهره های خاص می کنند. اما مهمترین فعالیت سایر انجمن ها ، در برپایی برنامه هایی نظیر جشن نوروز یا شب یلدا خلاصه می شود.

به هر حال جوانان هموطنی که گفته می شود اخیرا بدلیل شرایط خاص داخل کشور ، تصمیم به خروج گرفته و با انگیزه تحصیل، کانادا را به عنوان مقصد خود انتخاب کرده اند، سرمایه های بار ارزش جامعه ایرانی کانادا محسوب می شوند و جا دارد که گروه های مختلف کامیونیتی که لحظه به لحظه در برابر رویدادهای داخل کشور عکس العمل نشان می دهند، این اشتیاق متقاضیان را نیز در همان راستا مورد توجه دهند و از ظرفیت های موجود خود برای کمک به آنان، ارائه مشورت و راهنمایی بهره ببرند تا با آسایش و سرعت بیشتری بتوانند به جامعه جدید ملحق گردند.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۱ مرداد۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

رکورد کاهش کار دانشجویی در کانادا (2009/08/08)

ایرانتو: اداره آمار کانادا در آخرین گزارش خود اعلام کرد ، فرصت های شغلی ویژه دانشجویان در تابستان سال جاری، به کمترین حد خود طی 30 سال گذشته رسیده است.
بحران اقتصادی در کشور ، تأثیرات خود را بر ساده ترین شغل هایی که معمولا توسط دانشجویان ، بصورت تمام یا پاره وقت انجام می شود، گذاشته است.
هزینه های گزاف تحصیلی و افزایش شهریه باعث شده دانشجویان ، دست کم در ماه های تابستان با یافتن یک کار کوتاه مدت، خود را برای سال تحصیلی بعد آماده کنند، اما به گفته یکی از دانشجویان معماری داخلی دانشگاه رایرسون تورنتو، کارفرمایان مثل گذشته ، آگهی استخدام منتشر نمی کنند.
وی که رزومه خود را به بیش از 50 مرکز مختلف ارسال داشته ، می افزاید ، ده ها دانشجو همانند من ، امسال را با بیکاری طی کرده اند.
در گزارش اداره آمار نرخ بیکاری دانشجویان را در سال جاری حدود 21درصد ارزیابی کرده است که کمترین میزان ، از زمان جمع آوری اطلاعات مشابه از سال 1977 تاکنون است.
با اینکه از آن تاریخ تاکنون نرخ بیکاری سال به سال رشد صعودی داشته، اما کاهش 152،000 فرصت شغلی نسبت به سال 2008، یک رکورد در کاهش سالانه محسوب می شود.
اتحادیه های دانشجویی خواستار کاهش شهریه ها و تخصیص کمک های مالی بیشتر از سوی دولت شده اند.

+ نوشته شده در  شنبه ۱۷ مرداد۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

افزایش چشمگیر دانشجویان ایرانی در کانادا (2009/08/02)

ایرانتو: امسال وقتی دانشگاه آلبرتا در ادمونتون، آمار متقاضیان تحصیل در مقاطع بالای کارشناسی مورد بررسی قرار داد، به نکته جالبی برخورد که تاکنون سابقه نداشته است.
معمولا بزرگترین گروه های دانشجویی دانشگاه آلبرتا از کشورهایی نظیر چین و پس از آن آمریکا و فرانسه بوده است. اما امسال ایران با 618 متقاضی مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا ، با 60 درصد افزایش تقاضا روبرو بوده است.
"بریتا بارون"، معاون امور دانشجویان خارجی دانشگاه آلبرتا، این پدیده را ناشی از تغییر ناگهانی وضعیت سیاسی داخلی ایران ارزیابی می کند که باعث تمایل شدید جوانان برای خروج از کشور گردیده است.
وی می افزاید، دانشچویان ایرانی بسیار مستعد و دارای سطح علمی بالایی هستند و مشکل زبان آنها نیز چندان مسئله تعیین کننده ای نیست.
بنا برآمار دولت کانادا در سال 2006 ایرانی های مشغول تحصیل در دانشگاه های کانادا رتبه ششم را از نظر تعداد دانشجو داشته اند و انتظار این است که با بالا رفتن این آمار در سال های 2008 و 2009 این آمار بالاتر هم برود.
در دانشگاه " مک گیل " مونترآل ، دانشجویان ایرانی در رتبه 14 از نظر تعداد بوده اند که این آمار در سال 2008 با 149 دانشجوی ایرانی به هشتمین کشور ارتقا یافته است .
"لیزا ماتیاس" مدیر پذیرش مک گیل یکی دیگر از علت های هجوم بی سابقه ایرانیان به دانشگاه های کانادایی را سختگیریهای ایالات متحده نسبت به صدور ویزا برای انان دانسته است.
در بیشتر دانشگاه های کانادا ، پذیرش دانشجویان ایرانی از فاصله سال های 2005 به بعد رشد قابل توجهی داشته است و نشان می دهد که در 4 سال گذشته پدیده فرار مغزها از کشور نه تنها کاهش نیافته بلکه به شدت هم افزایش داشته است .
دکتر علیداد امیرفضلی، استاد ایرانی دانشگاه آلبرتا، این استقبال بی نظیر را برای هر دو دانشگاه آن ایالت خوشحال کننده خوانده که مدتهاست به دنبال تأمین محققان بیشتر هستند.
همچنین بر اساس آمار دانشگاه های کانادا ، بیشتر دانشجویان ایرانی جذب شده در کانادا، فارغ التحصیلان دو دانشگاه شریف و تهران هستند و اغلب آنها در رشته های مهندسی پذیرفته می شوند.
کسری نیکویش، دانشجوی 26 ساله رشته شیمی دانشگاه آلبرتا نیز معتقد است، بسیاری از تحصیلکردگان مهندسی ایرانی ، به این علت آلبرتا را انتخاب می کنند که پس از دانش آموختگی در صنایع نفتی آن ایالت مشغول بکار شوند.
اما مهدی حاجی آقایی که دانشجوی سال دوم دکترای دانشگاه تورنتو که کارشناسی ارشد خود را در دانشگاه البرتا خوانده، با سختن دانستن یافتن کار در کانادا ،اظهار امیدواری کرده که با بهتر شدن وضعیت در ایران به کشور خود بازگردد.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

دانشگاه هاي كانادا كارت اعتباري نمي پذيرند (2009/07/13)

ايرانتو: دانشجويان تعداد زيادي از دانشگاه هاي كانادايي نمي توانند مبلغ شهريه و ساير هزينه ها را از طريق كارت اعتباري پرداخت كنند.
اين دانشگاه ها ترجيح مي دهند، هزينه اي را كه بابت قرارداد با موسسات مالي و اعتباري پرداخت مي كنند، صرف امور زيربنايي خود و يا تامين كمك هزينه اولين سال تحصيلي دانشجوي مزبور نمايند.
نايب رييس دانشگاه دالهوز در هليفاكس در اين رابطه گفت:" دانشگاه ها مجبورند ، اين روزها با احتياط بيشتر عمل كنند و توانايي هاي مالي آنها محدود تر شده است و اگر بخواهيم مثل گذشته ، اقدام به ارائه جوايز نقدي و كمك هاي بلاعوض بكنيم، ناچار به صرفه جويي در اين بخش خواهيم بود.گ
۴۰ درصد دانشجويان دانشگاه دالهوز، پاييز گذشته، شهريه هاي خود را از طريق كارت اعتباري پرداخت كردند كه هزينه فرايند مربوطه براي دانشگاه ، در حدود يك ميليون دلار بوده است.
پيش از اين دانشگاه هاي بريتيش كلمبيا، كلگري، آلبرتا، نيوبرانزويك، پرينس ادوارد آيلند و سنت توماس نيز اعلام كرده بودند كه بدليل مشكلات مالي قادر به پذيرش كارت اعتباري نبوده و دانشجويان مي بايست بصورت نقدي يا از طريق چك و حواله هاي آنلاين و بانكي اقدام به پرداخت شهريه كنند.
اما دانشجويان معتقدند، اين طرح مي تواند تاثير ناخوشايندي بر كساني بگذارد كه با تكيه بر پرداخت نسيه و اعتباري ، اقدام به نشستن در كلاس هاي درس مي كنند.
رييس اتحاديه دانشجويان دالهوز معتقد است، هزينه هاي تحصيل و اقامت در كانادا آنقدر زياد است كه دانشجويان مجبور هستند خلا’ هاي موجود را با كارت اعتباري پر كنند.
اضافه مي شود بسياري از دانشگاه هاي بزرگ كانادا نظير تورنتو، كوئين و مك گيل ، هيچگاه پرداخت از طريق كارت اعتباري را نپذيرفته اند.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۲ تیر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

مجوز اعزام دانشجو به خارج صادر نمی‏شود (2009/07/05)

مدیر کل بورس و امور دانشجویان خارج از کشور شرایط تمدید مجوز موسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج از کشور را اعلام کرد و گفت: به هیچ درخواست جدیدی در زمینه تأسیس موسسه پاسخ داده نمی شود.
علی اکبر متکان در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: نظارت وزارت علوم بر موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشوری که در سطح کشور وجود دارند بیشتر شده است و این موسسات تا حد بسیار زیادی کنترل و ساماندهی شده اند.
وی درباره شرایط اعطای مجوز تأسیس موسسه گفت: به هیچ عنوان در تهران و شهرستانها هیچگونه مجوزی برای تأسیس موسسه اعزام دانشجو به خارج داده نمی شود.
مدیر کل بورس و اعزام دانشجویان به خارج از کشور گفت: امسال 250 هزار ظرفیت خالی در دانشگاهها و موسسات آموزش عالی داخل کشور داریم و با این رشد ظرفیت، حجم درخواست و تقاضا برای پذیرش در دانشگاههای خارج از کشور به ویژه در مقطع کارشناسی کاهش یافته است از این رو نیازی به تأسیس موسسه اعزام دانشجو به خارج از کشور وجود ندارد.
وی افزود: در مورد تقاضای ورود به دوره های تحصیلات تکمیلی دانشگاههای خارج از کشور نیز خود دانشجو می تواند شخصا اقدام کند و نیازی به مراجعه به موسسات اعزام دانشجو به خارج از کشور نیست.
متکان درباره شرایط تمدید مجوز به موسسات مجاز گفت: عملکرد سالانه موسساتی که مجوز دارند بررسی می شود و در صورت داشتن عملکرد مثبت مجوز آنها تمدید می شود در غیر این صورت به حالت تعلیق یا لغو در می آید.
وی اظهار داشت: عملکرد موسساتی زمانی مثبت ارزیابی می شود که تخلفی نداشته باشند، شکایتی از آنها نشده باشد، در حوزه خود فعالیت کرده باشند و بر اساس تعرفه های وزارت علوم عمل کرده باشند.
مدیر کل بورس و اموردانشجویان خارج از کشور گفت: بر اساس تعرفه های وزارت علوم، برای مشاوره نباید از مراجع هزینه ای اخذ کرد و تنها باید برای اعزام هزینه ای بر اساس آنچه وزارت علوم اعلام کرده اخذ شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۵ تیر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

لیست اسامی مؤسسات مجاز اعزام دانشجو به خارج (2009/06/30)

جدیدترین لیست اسامی مؤسسات فعال در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور که مجوز اداره کل بورس و اعزام دانشجو به خارج از کشور وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را دارا هستند و از سوی این وزارتخانه مجاز شمرده می شوند برای اولین بار در خبرگزاری مهر منتشر شد.
به گزارش مهر، بر اساس اعلام اداره کل بورس و اعزام دانشجویان به خارج از کشور لیست اسامی موسسات دارای مجوز فعالیت در زمینه اعزام دانشجو به خارج از کشور و حوزه فعالیت آنها به شرح زیر است:
1- موسسه مطالعات مدیریت و فناوری / مستقر در تهران، حوزه فعالیت هلند- بلژیک - آلمان
2- موسسه پذیرش افق / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آلمان- اتریش
3- موسسه فرهنگی و هنری ایران و استرالیا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت در استرالیا
4- موسسه مشاوره آموزشی کاوه / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان
5- موسسه فراز دانش پیمان / مستقر در کرمان حوزه فعالیت استرالیا- کانادا
6- موسسه مدیریت کیان اندیشه / مستقر در تهران حوزه فعالیت مجارستان- ترکیه- قبرس
7- موسسه بین المللی طبا / علم مستقر در تبریز حوزه فعالیت جمهوری آذربایجان- ترکیه
8- شرکت امین پرداز پارس / مستقر در تهران حوزه فعالیت آمریکا- کانادا
9- خدمات اعزام دانشجو به خارج از کشور نما / مستقر در تهران، حوزه فعالیت روسیه- روسیه سفید- مجارستان
10- پژواک پویندگان / مستقر در شیراز، حوزه فعالیت هندوستان- فیلیپین
11- موسسه ره یاران دانش / مستقر در تهران حوزه فعالیت مالزی
12- دانش پژوهان متین / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مالزی
13- موسسه بین المللی پژوهشهای مدیریت ناجی / مستقر در تهران حوزه فعالیت سوئد- نروژ
14- توسعه همکاری های علمی و صنعتی ایران / مستقر در تهران، حوزه فعالیت بلاروس- اکراین
15- شعبه دانش فرا اطلاع / مستقر در تهران، حوزه فعالیت ترکیه
16- فرهنگی هنری نیلوفر آبی لوتوس / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مالزی
17- مشاوره آموزشی و گسترش دانش کسری / مستقر در تهران، حوزه فعالیت کانادا- استرالیا- انگلستان
18- موسسه راهیان آبی دانش / مستقر در تهران، حوزه فعالیت استرالیا- نیوزلند
19- ساعی دانش آریا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت کانادا- استرالیا- نیوزلند
20- موسسه آموزشی دکتر هنری / مستقر در تهران، حوزه فعالیت استرالیا
21- موسسه فرهنگی هنری پیشرو پژوهان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان- هندوستان
22- موسسه دانشور شمال / مستقر در رشت، حوزه فعالیت هندوستان- دوبی
23- شرکت توسعه دانش پیشگامان آتیه / مستقر در تهران، حوزه فعالیت سنگاپور- استرالیا
24- دانش گستران اسپادانا مستقر در اصفهان / حوزه فعالیت هندوستان
25- رهروان علم و پژوهش مستقر در تهران / حوزه فعالیت هندوستان- مالزی
26- شرکت خاور میلاد / مستقر در مشهد، حوزه فعالیت ارمنستان- اکراین
27- دانش پژوهان دیلمان / مستقر در رشت، حوزه فعالیت آمریکا- کانادا- سوئد
28- امید راه آینده / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آمریکا- کانادا
29- خدمات دانشجویی تندیس بین الملل / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان
30- علمی فرهنگی نخبگان پرشیا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آمریکا- کانادا- استرالیا
31- ایلیاد بین الملل مشاور / مستقر در تهران، حوزه فعالیت استرالیا- نیوزلند
32- تعالی دانش / مستقر درتهران، حوزه فعالیت بلاروس- چک و اسلواکی
33- آموزشی و فرهنگی افکار نوین امروز / مستقر در تهران، حوزه فعالیت کانادا- ایرلند
34- موسسه سیر دانش صدف (کاسپین) / مستقر در تهران، حوزه فعالیت اکراین- مجارستان
35- گروه مبین / مستقر در تهران، حوزه فعالیت فرانسه- آلمان- اتریش
36- موسسه فرهنگی هنری مدرسان نوین تهران / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مالزی
37- صدرا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت عربستان سعودی- سوریه- امارات
38- موسسه فرهیختگان زارع / مستقر در تهران، حوزه فعالیت سوئیس- هلند- آلمان
39- موسسه بهروز آرا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت کانادا
40- دانش پویان آریا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مجارستان- آلمان
41- کوثر فردای سپاهان / مستقر دراصفهان، حوزه فعالیت سوئیس
42- بین المللی سفینه دانش پژوهان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان
43- اندیشه پارسیان باستان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت اتریش- آلمان
44- شرکت به سوی فردای اندیشه روشن / مستقر در تهران، حوزه فعالیت هندوستان
45- مدیریت مشاوره آریا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان- نیوزلند- ایرلند
46- موسسه ارگان توسعه دانش / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آمریکا- کانادا
47- پارسیان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت قبرس شمالی
48- موسسه آموزشی کاوشگران علم / مستقر در تهران، حوزه فعالیت فرانسه- آلمان
49- موسسه بین المللی توسعه علوم دانشسار / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان
50- صدر مهر ایرانیان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان- استرالیا
51- موسسه فرجاد دانشجویان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مجارستان- بلغارستان
52- موسسه فرهنگی بنیاد جهانی پژوها / مستقر در تهران، حوزه فعالیت هندوستان
53- موسسه سفیر ساعی / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان
54- موسسه اروند دوست غرب / مستقر در تهران، حوزه فعالیت هلند
55- موسسه بین المللی دانش و فناوری پیشرو / مستقر در تهران، حوزه فعالیت استرالیا
56- موسسه پژوهشی آموزشی خلاق خراسان / مستقر در مشهد، حوزه فعالیت مالزی
57- شرکت خدمات اعزام دانشجوی رویای دانش / مستقر در تهران، حوزه فعالیت هلند- بلژیک، نروژ
58- موسسه دانش جعفری / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آلمان
59- موسسه پژوهندگان عصر برنا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مالزی
60- شرکت گستره تعلیم مطالعات اسپادانا (گتا) / مستقر در اصفهان، حوزه فعالیت انگلستان- ایرلند جنبی
61- موسسه ستاره دانش آرمان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت ارمنستان- سوئد- تاجیکستان
62- موسسه فرهنگی آموزشی دانش پویان سرافراز، مستقر در تهران، حوزه فعالیت قبرس
63- موسسه پویندگان گلدشت / مستقر در تهران، حوزه فعالیت قبرس
64- موسسه اندیشه یاران جوان / مستقر در تهران، حوزه فعالیت روسیه
65- موسسه آرمان سیس خاورمیانه / مستقر در تهران، حوزه فعالیت انگلستان
66- موسسه اندیشه وران امید فردا / مستقر در تهران، حوزه فعالیت فرانسه
67- موسسه رهنمای گوهر دانش / مستقر در مشهد، حوزه فعالیت فرانسه- آلمان- انگلستان
68- موسسه آیین گستر سبز / مستقر در تهران، حوزه فعالیت نیوزلند
69- موسسه آموزشی سفیر اندیشه / مستقر در تهران، حوزه فعالیت کانادا- اسکاتلند
70- موسسه توسعه فرهنگ مدیریت ایران / مستقر در تهران، حوزه فعالیت مالزی- هلند- انگلستان
71- موسسه بین المللی رهنمود علم / مستقر در تهران، حوزه فعالیت ایرلند- انگلستان
72- موسسه امید دانشجویی پارت / مستقر در تهران، حوزه فعالیت استرالیا- نیزولند
73- موسسه کیسان صدر / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آمریکا
74- موسسه پیام آور علم و نصیر / مستقر در تهران، حوزه فعالیت آلمان- فرانسه- اتریش- انگلستان
75- موسسه ساتراب نگار / مستقر در تهران، حوزه فعالیت قبرس
76- موسسه آتی نگر کارون / مستقر در اهواز، حوزه فعالیت انگلستان

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۰ تیر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

رغبت دانشجویان آمریکایی برای تحصیل در کانادا بیشتر شده است (2009/05/19)

ایرانتو: خانواده های آمریکایی ترجیح می دهند بدلایل اقتصادی، فرزندان خود را برای تحصیل در مقاطع کارشناسی، به دانشگاه های کانادا بفرستند.
تقریبا تمامی دانشگاه های کانادا تأیید کرده اند که در بهار امسال، بر شمار دانشجویان آمریکایی آنها افزوده شده و آنان نیز با رغبت بیشتری به جوانان آنسوی مرز، پذیرش می دهند.
مسئول پذیرش دانشگاه Dalhousie در ایالت نووا اسکوشیا، با اعلام اینکه، میزان دانشجویان آمریکایی آنها 14 درصد افزایش داشته گفت، آمریکا، یکی از مناطق مورد نظر ما برای جذب دانشجو است.
وی افزود، با وجود 11 دانشگاه در استان ما، و کاهش تعداد دانش آموزان دبیرستانی، جذب دانشجوی خارجی بسیار پر اهمیت است.
ما به همین منظور، از مشاورین ویژه آمریکایی بهره جسته و افرادی را به دبیرستان های آنجا می فرستیم.
میزان دانشجویان خارجی دانشگاه Dalhousie ، 8 درصد است اما آنان تصمیم دارند رقم مذکور را به 12 درصد افزایش دهند.
هم اکنون بیش از 9،000 دانشجوی آمریکایی در دانشگاه های کانادا تحصیل می کنند ، که براساس اعلام سفارت کانادا در واشینگتن، نسبت به دوازده سال گذشته، 2،300 نفر افزایش داشته است.
در مقابل تنها در سال تحصیلی 2007-2008 ، بیش از 29،000 کانادایی برای تحصیل به همسایه جنوبی عزیمت کرده اند.
در دانشگاه مک گیل مونترآل، که بطور سنتی محل تحصیل آمریکایی ها بحساب می آید، هم اکنون 12درصد دانشجویان خارجی را آمریکایی ها تشکیل می دهند. اگرچه در سال جاری تنها به 4 درصد متقاضیان آمریکایی پذیرش داده شده است.
یکی از مسئولین دانشگاه مک گیل تأکید کرد، نیاز ما به دانشجویان خارجی به منزله پایین آوردن سطح توقع ما نیست. ما یک دانشگاه با شهرت بین المللی هستیم.
با اینکه شهریه دانشگاه های کانادایی برای دانشجویان خارجی بیشتر از بین سه تا 5 برابر شهریه دانشجویان محلی است، اما این مبلغ ، باز هم بمراتب کمتر از دانشگاه های غیردولتی آمریکاست و تقریبا برابر شهریه دانشگاه های دولتی آمریکا با در نظر گرفتن تفاوت ارزش دلار دو کشور است.
به عنوان مثال شهریه و مجموع هزینه های تحصیل در دانشگاه Dalhousie در حدود 23،636 دلار کانادا در سال است. اما در دانشگاه بوستون، که همیشه محل رقابت متقاضیان آمرکیایی بحساب می آید، هزینه سالانه آن بالغ بر 61،794 دلار می شود.
در دانشگاه تورنتو که میزان تقاضای دانش آموزان سال آخر آمریکایی برای تحصیل در آنجا، طی هفت سال گذشته، 3 برابر افزایش داشته، مسئول ثبت نام دانشگاه می گوی، مسائل اقتصادی، سیاسی و همچنین ارزش دلار کانادا باعث گرایش آنان گشته است.
وی می افزاید، وقتی ما هنگام ثبت نام ، به خانواده های آمریکایی می گوییم که برای فرزند خود باید حدود 30،000 دلار کنار بگذارند، آنان معمولا سوال می کنند، این مبلغ برای یک ترم است یا یک سال؟!
دانشگاه واترلو در ایالت انتاریو نیز که از نظر رشته های فنی مهندسی، حرف اول را در کانادا می زند، در نظر دارد میزان دانشجویان بین الملل خود را از 10 درصد فعلی به 20 درصد افزایش دهد.
یکی از ذلایل اصلی این هدف، تأمین کسری مالی دانشگاه است. هم اکنون دانشجویان محلی ، بابت یک سال تحصیل، 6،000 دلار می پردازند ، در حالیکه این میزان برای خارجی ها دست کم 20،000 دلار است.
جدول مقایسه ای دانشگاه دلهوزی کانادا با بوستون آمریکا:
دانشگاه دلهوزی:
سال تأسیس: 1818
تعداد دانشجو: 15،197
هیأت علمی: 1،143
شهریه برای دانشجویان خارجی: 14،060 دلار
هزینه کتاب و لوازم: 1،000
خوابگاه: 7،940 دلار
بیمه: 636 دلار
جمع: 23،636 دلار

دانشگاه بوستون:
سال تأسیس: 1839
تعداد دانشجو: 31،766
هیأت علمی: 2،622
شهریه برای دانشجویان خارجی: 44،975 دلار
هزینه کتاب و لوازم: 1،100 دلار
خوابگاه: 13،862 دلار
بیمه: 1،715 دلار
جمع: 61،794 دلار
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

رنكينگ دانشگاه هاي كانادا در آخرين رتبه بندي

 

در تازه ترین رتبه بندی دانشگاههای جهان که توسط موسسه QS ارائه شد، دانشگاه مک گیل کانادا در مونترآل ، رتبه بیستم را از آن خود کرد و دانشگاه های بریتیش کلمبیا، تورنتو، آلبرتا و مونترآل، به تر تیب در رتبه های 34،41،74 و 91 قرار گرفتند.
در این گزارش دانشگاه هاروارد برای پنجمین سال متوالی، صدر نشین باقی ماند و دانشگاه های ییل از آمریکا و کمبریج و آکسفورد از انگلیس در رتبه های دوم تا چهارم قرار گرفتند.
علاوه بر دانشگاه های آمریکایی و انگلیسی، تنها دو دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه توکیو از دانشگاه ها مک گیل کانادا برتر بوده اند.
6 دانشگاه دیگر کانادایی شامل: مک مستر، کوئین، واترلو، وسترن انتاریو،سایمون فریزر،کلگری و دال هاوس نیز در بین رتبه های 100 تا 200 هستند.
همچنین دانشگاه تورنتو دهمین دانشگاه برتر جهان در مهندسی و دانشگاه مک گیل نیز دهمین دانشگاه در علوم پزشکی معرفی شدند.
جایگاه دانشگاه های کانادایی در بین 100 دانشگاه برتر جهان بر اساس رشته های تخصصی:
هنر و علوم انسانی:
تورنتو: 11
مک گیل:13
بریتیش کلمبیا: 18
مونترآل:59
یورک:70
آلبرتا:88

علوم پزشکی:
مک گیل:10
تورنتو:13
بریتیش کلمبیا:14
آلبرتا:45
مک مستر:52
مونترآل:60

علوم طبیعی:
تورنتو:9
بریتیش کلمبیا:20
مک گیل:22
واترلو:42
آلبرتا:51
مک مستر:82
مونترآل:91

علوم اجتماعی:
بریتیش کلمبیا:12
مک گیل:14
تورنتو:16
یورک:53
کوئین:56
وسترن انتاریو:61
سایمون فریزر:64
مونترآل:70
مک مستر:94

تکنولوژی و مهندسی:
تورنتو:10
مک گیل:18
بریتیش کلمبیا:22
واترلو:30
آلبرتا:46
مک مستر:79
مونترآل:87
کلگری:90

+ نوشته شده در  جمعه ۲۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

تحصیلات در استان بیریتیش کلمبیا

تحصیلات پایه

تحصیلات تا سن 16 سالگی اجباری ست ولی سن رسمی برای ترک تحصیل 19 سال می باشد.

تحصیلات عالی

طبق قانون اساسی کانادا، مراجع ذیربط در استان بریتیش کلمبیا؛ متولی امر آموزش عالی در حوزه فعالیت خود می باشند. سیستم آموزش عالی در این ایالت از 4 دانشگاه سنتی، 1 دانشگاه تخصصی، 5 دانشکده، 11 کالج عالی، 3 انستیتو محلی، موسسه عالی آموزش آزاد و 2 انستیتو بومی تشکیل شده است.

دانشگاه ها در مقاطع دانشگاهی در رشته هنرهای آزاد و رشته های حرفه ای دوره برگزار می کنند. دانشگاه ها مراکزی هستند مستقل با اختیارات تام در امر پذیرش و سایر امور آکادمیک. کالج های دانشگاهی دارای دوره های کاردانی و کارشناسی در رشته های حرفه ای/ صنعتی، فنی و تکنولوژی، آکادمیک و انتقالی/ ارتقایی دانشگاهی هستند.

دوره های کالج های عالی به صدور مدرک رسمی در رشته های حرفه ای/ صنعتی، فنی و تکنولوژی، آکادمیک و ارتقاء و عمران دانشگاهی می انجامد. دوره ها در انستیتوهای محلی به آموزش تخصصی در رشته هاي فناوری و بازرگانی، هنر و طراحی، حقوق و امنیت عمومی و دریانوردی محدود می باشد.

موسسه عالی آموزش آزاد، با همکاری سایر مراکز آموزش عالی، در امر آموزش آزاد و تحصیل از راه دور فعالیت دارد. کالج ها، دانشکده ها و انستیتو ها توسط هیئت های محلی (استانی) اداره می شوند. برنامه های پیش اشتغالی، کارورزی و حرفه ای با حمایت دولت به اجرا در می آید. متجاوز از 1100 مرکز آموزش عالی در قالب انستیتوهای عالی، مدارس عالی زبان، مدارس عالی بازرگانی و کالج های مذهبی به امر آموزش اشتغال دارند. اکثر انستیتوهای خصوصی دارای دوره های حرفه ای هستند.

سال تحصیلی

از سپتامبر هر سال تا اوت سال بعد.

زبان رسمی

انگلیسی.

مراحل تحصیلی

مرحله اول دانشگاهی (فوق دیپلم/ لیسانس) : دوره کارشناسی عمومی حداقل 3 سال و دوره کارشناسی تخصصی حداقل 4 سال به طول می انجامد و به اخذ مدرک لیسانس منتهی می شود. برنامه ها در رشته های هنری و علمی شامل دوره های 2 ساله کاردانی و 4 ساله کارشناسی در رشته هنر های آزاد، علوم انسانی، علوم اجتماعی و علوم مادی است.

مرحله اول دانشگاهی همچنین شامل دوره های 1 تا 3 ساله برای اخذ دیپلم کارشناسی و دوره های فشرده (حداکثر 1 سال) تخصصی برای اخذ گواهینامه رسمی است. دارندگان دیپلم کارشناسی و گواهینامه دوره های فشرده تخصصی مجاز به ادامه تحصیل درمراکز آموزش عالی می باشند.

از این گذشته، مرحله اول شامل یک سری دوره های حرفه ای 4 ساله - بدون پیش شروط دانشگاهی - در مقطع کارشناسی (لیسانس پرستاری، لیسانس بازرگانی، لیسانس آموزش و غیره) و نیز طرح های انتقالی 1 و 2 ساله است که در کالج های عالی تحت حمایت مراجع محلی برگزار می شود.

مرحله دوم دانشگاهی (فوق لیسانس) : دوره کارشناسی ارشد برای دارندگان مدرک لیسانس تخصصی (یا معادل آن) حداقل 1 سال است. بعضی دوره های کارشناسی ارشد (مثلاً، در رشته مدیریت بازرگانی) حداقل 2 سال به طول می انجامد و عموماً نیازمند فعالیت حین تحصیل و تنظیم پایان نامه تحقیقی می باشد.

دوره کارشناسی ارشد به صدور مدرک فوق لیسانس منتهی می شود. علاوه بر دیپلم کارشناسی ارشد (رتبه ای بین لیسانس و فوق لیسانس)، مرحله دوم دانشگاهی همچنین شامل دوره های حرفه ای منتهی به اولین مدرک حرفه ای (لیسانس) است.

این دوره ها به تحصیلات مقدماتی دانشگاهی و به دنبال آن، حداقل 3 سال تحصیلات پیگیر در رشته حقوق (لیسانس حقوق) و 4 سال در رشته هایی چون پزشکی (دکتر پزشکی ) و دام پزشکی (دکتر دام پزشکی ) احتیاج دارد.

مرحله سوم دانشگاهی (دکترا) : مدرک دکترا عالی ترین مدرک آکادمیک به شمار می رود و سومین مرحله تحصیلات دانشگاهی به این دوره اختصاص یافته است. دوره دکترا، برای فارغ التحصیلان دوره کارشناسی ارشد، حداقل 3 سال به طول می انجامد و به تنظیم رساله و دفاع از آن ختم می شود.

مدرک دکترا معمولاً از نوع پی.اِچ.دی (PH.D) است و نباید آن را با لقب «دکتر» که در مدرک لیسانس علوم درمانی (پزشکی، دام پزشکی، دندان پزشکی) قید می شود اشتباه گرفت.

پذیرش دانشجوی خارجی

تعریف : دانشجوی خارجی (یا دانشجوی بین المللی) به کسانی اطلاق می شود که فاقد تابعیت و اقامت دائم کانادا بوده و در دوره های رسمی آکادمیک، فنی یا حرفه ای در دانشگاه ها، کالج ها یا سایر مراکز آموزش عالی کانادا به تحصیل اشتغال دارند.

کلیه دانشجویان خارجی مکلف به اخذ مجوز دانشجویی از اداره مهاجرت کانادا می باشند (به استثناء گروه معدودی که دارای مجوز دولتی یا دیپلماتیک هستند).

سهمیه : آزاد.

مقررات ورود : مقررات ورود به کشور توسط دولت مرکزی تعیین می شود. داوطلبین باید قبل از هر چیز، دارای پذیرش رسمی از یکی از مراکز آموزش عالی در کانادا باشند.

دارا بودن مجوز دانشجویی، روادید ورود (برای شهروندان 107 کشور جهان)، ضمانت مالی، پذیرش کتبی از مرکز آموزش عالی در کانادا (با ذکر رشته تحصیلی)، گواهی پزشکی و مدرک زبان الزامی ست.

مقررات بهداشتی : گواهی پزشکی باید توسط پزشکان مجاز (مورد تایید سفارت کانادا) صادر شود. دانشجویان خارجی فاقد بیمه نامه درمانی برای پوشش هزینه های احتمالی درمان در طول مدت اقامت در استان بریتیش کلمبیا ملزم به تحصیل بیمه نامه طرح خدمات درمانی بریتیش کلمبیا در بدو ورود به این استان می باشند.

زبان : دارا بودن مدرک تافل با حداقل نمره 575 از ضروریات راه یابی به مراکز آموزش عالی در استان بریتیش کلمبیا است.

شرایط بهداشتی/اجتماعی

دانشجویان خارجی مشمول مقررات تامین اجتماعی می باشند. پوشش مکمل و بیمه خصوصی (مانند صلیب آبی ) نیز قابل تحصیل است. سازمان خدمات دانشجویی کانادا مجری طرح جامع ملی بیمه درمانی برای دانشجویان است.

مخارج دانشجویی و مساعدت مالی

جهت کسب اطلاعات بیش تر در خصوص مساعدت های مالی با مرکز آموزش بین المللی بریتیش کلمبیا، شعبه اول اداره خدمات دانشجویی وزارت آموزش عالی و یا شعبه دوم این اداره تماس حاصل شود.

سیستم نمرات در مراکز آموزش عالی

مشخصات کامل : هر مرکز مسئول ابداع سیستم خاص خود می باشد. مقیاس الفبایی رایج ترین سیستم ارزیابی در میان مراکز آموزش عالی به شمار می رود. بعضی مقیاس های الفبایی به طور هم زمان با اعداد رتبه بندی شده تا محاسبه معدل امکان پذیر باشد. اکثر سیستم ها 4 امتیازی هستند. شماری از مراکز عالی، از جمله دانشگاه یوویچ، از سیستم 9 امتیازی استفاده می کنند.

ده دانشگاه برتر كانادا و رنكينگ جهاني آن ها

1- دانشگاه تورنتو در شهر تورنتو - 24

2- دانشگاه بريتيش كلمبيا در شهر ونكوور - 38

3- دانشگاه آلبرتا در شهر آلبرتا - 61

4- دانشگاه سيمون فريزر در شهر ونكوور- 62

5- دانشگاه مونترآل در شهر مونترآل - 63

6- دانشگاه كلگري در شهر كلگري - 69

7- دانشگاه مك گيل در شهر مونترآل- 91

8- دانشگاه واترلو در شهر واترلو - 94

9- دانشگاه لاوال در شهر كبك- 110

10-دانشگاه يورك در شهر تورنتو- 115

تعداد هشت دانشگاه از ده دانشگاه برتر كانادا داراي رتبه بندي جهاني كمتر از صد مي باشد.

رتبه يا رنكينگ دانشگاهي كانادا در جهان

تعداد دانشگاه هاي هر كشور در بين 200- 500 و 1000 دانشگاه برتر جهان

1- آمريكا-----104-- 179-- 354

2- آلمان------17---- 49 -- 67

3- كانادا------17 ---27 -- -38

4- انگلستان--12-- 35---- 68

5- استراليا--- 6-- -13---- 29

6- هلند -------6 ----9----- 13

7- اسپانيا---- 4--- 27 ----42

8- سوئد ------4---- 9----- 14

9- ژاپن------- 3--- 10---- 38

10- سوئيس--3 ----4 ------5

منبع : مهاجر ونکوور

+ نوشته شده در  شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

مدارک تحصیلی ایران و ارزشیابی آن در کانادا

مدارکی که ما تا قبل از دیپلم در ایران میگیریم و می بریم کانادا با مدارک خود اونها چند تفاوت داره که بخاطر این تفاوتها باید مدارکمون ارزشیابی و معادل سازی بشه :  

 

۱-  مدارک تحصیلی ما در قبل از دیپلم از نظر سطح ریاضی و فیزیک و شیمی خیلی بالاتر از اونهاست یعنی اونها ما رو به عنوان خدای ریاضیات و  فیزیک و شیمی می شناسند ولی ( زیاد خوشحال نشید ) چون زبان بلد نیستیم مثل گنگها می مونیم و اصلا نمی تونیم به اونها نشون بدیم که ما این درسها رو بلدیم ( البته فقط چند ماه اول ) ولی بعد از چند وقت که زبانمون راه بیفته دیگه میشیم شاگرد اول کلاس . آخه برای مثال بنده از منابع آگاه شنیدم دیفرانسیل و انتگرال پیش دانشگاهی ما در سطح ریاضیات ۲ دانشگاه اونهاست یا فیزیک دیپلم اونها یه مقداری از فیزیک اول دبیرستان ماست یا اونها ضرب و تقسیم رو از دبیرستان شروع می کنند . 

 

۲-  و حالا از نظر زیست شناسی ، از نظر زیست شناسی اونها در دبیرستان زیست رو بصورت کاربردی می خونند و بیشتر شبیه بخش زیست شناسی درس علوم دوره راهنمایی ماست برای همین این از اون درسهایی هست که حتما باید بگذرونیم . 

 

۳- بخش اصلی اینجاست  ، ما تو ایران ادبیات فارسی می خونیم ولی ادبیات انگلیسی یا فرانسه که نمی خونیم . البته به گزارش از یک منبع نسبتا مطمئن شما اونجا میتونید زبان دومتون رو فارسی انتخاب کنید که از این نظر ما واحد هاش رو گذروندیم ( خود کانادایی ها باید یکی از زبانهای انگلیسی یا فرانسه رو به عنوان زبان اصلی و دیگری رو به عنوان زبان دوم در دوره تحصیلی انتخاب کنند )  ولی باید واحد های ادبیات زبان اصلی رو بگذرونیم .  

 

۴- ما در ایران یک سری درس خوشگل مثل دینی و دفاعی داریم که اونجا اصلا مورد قبول نیست و برای اینکه تعداد واحدهاتون به تعداد نیاز برای دیپلم گرفتن بشه باید بجای اونها درسهای علوم انسانی مثل فلسفه و منطق و زیست شناسی بگذرونید که البته به تقویت زبانتون هم کمک می کنه .  

طبق تحقیقات بنده شما اگر قبل از اتمام پیش دانشگاهی برید اونجا اونها اصلا دیپلم رو قبول ندارند چون ما دیپلم رو 11 ساله میگیریم و اونها 12 ساله ولی اگر پس از اتمام پیش دانشگاهی هم برید باید برای تبدیل دیپلم یک سری از درسها رو بگذرونید .  

 

به توصیه یکی از منابع این دفعه کاملا اگاه و مطمئن اگر شما عجله ای برای تمام کردن تحصیلتون ندارید و وقت کافی و پول بابی ( منظور پول پدر  یا همون بابا ) برای امرار معاش دارید بهتره زیاد برای ورود به دانشگاه عجله نکنید و خوب در دبیرستان پایه درسهاتون رو قوی کنید و واحد هایی که در ایران با نمره پایین گذروندید دوباره با نمره بالا بگذرونید ( اخه برای مثال ریاضی اول دبیرستان رو با 15 پاس کردی بعد میری اونجا مسئول پذیرش دانشگاه میگه تو چطور ضرب و تقسیم رو با 15 پاس کردی  ، هرچی قسم می خوری بابا اینا که من با 15 پاس کردم حل معادله درجه سوم و رسم توابع بوده نه ضرب تقسیم باور نمی کنه .)   

در مورد مدارک بالای دیپلم باید بگم اونها در دانشگاههای معتبرشون بیشتر مدارک دانشگاههای دولتی معتبر ایران رو قبول دارند . برای مثال کسی که لیسانس برق دانشگاه شریف تهران رو داره میتونه به انتخاب خودش توی هر کدوم از دانشگاههای کانادا بدون هیچ امتحانی وارد بشه و فوق لیسانس بگیره .البته اگر شما دوست گرامی از اون دسته ای هستید که مدرکتون از دانشگاه آزاد هست زیاد غصه نخورید چون شما هم با امتحان و گذروندن دوباره  بسیاری از دروس میتونید وارد دانشگاه بشید . و البته اگر از دوستان فارغ التحصیل از دانشگاه پیام نور هستید ( با حفظ احترام ) مدارک شما تنها به درد ایران می خوره و بس .  

طبق آخرین اطلاعات موسساتی در شهرهای بزرگ کانادا هستند که بصورت خصوصی اقدام به اموزش دروس دانشگاهی می کنند که البته مدارک اونها ارزش چندانی نداره ولی با گرفتن پذیرش از اونها میتونید ویزای تحصیلی کانادا رو بگیرید که البته به همین خاطر هزینشون خیلی زیاده .

نکته قابل ذکر در اینجا این است که بعضی رشته های خاص مثل برق  ، ساختمان  ، پزشکی و آموزگاری شما اگر خدای درس و تجربه و با سابقه کار 100 ساله هم باشید باز هم باید برای گرفتن اجازه ی کار و کار در رشته خودتون کلاسهایی رو برای یاد گرفتن استاندارد های روز کانادا ( -دنیا ) بگذرونید چون این رشته ها با جان و  نسلهای آینده ارتباط دارند .  

در اخر اضافه می کنم اطلاعات بالا تنها اطلاعات کسب شده و شخصی از طرف من بوده و به واسطه این مطالب بنده هیچ گونه مسئولیتی رو قبول نمیکنم .

منبع :خاطرات یک مقیم کانادا

+ نوشته شده در  شنبه ۵ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

رقابت جدی دانشگاه های کانادا برای جذب دانشجو (2009/03/06)

ایرانتو: در پی کسری بودجه کشور و بحران اقتصادی که تمامی بخش های کانادا را تحت تأثیر قرار داده، دانشگاه های کانادا هر کدام با توسل به شیوه ها و ابزارهای مختلف ، در صدد جذب دانشجوی بیشتر برآمده اند.
دانشگاه های تورنتو نسبت به سایر شهرها ، حتی از متقاضی بیش از ظرفیت پذیرش نیز برخوردار هستند ، اما سایرین با استخدام کارشناسان بازاریابی، ارسال نماینده به تورنتو و اختصاص اتوبوس برای بازدید علاقمندان، به رقابت خود ادامه می دهند.
دانشجوی کمتر بمنزله شهریه کم است که با توجه به کاهش بودجه های دولتی، آینده دانشگاه ها را دچار خطر می کند.
رییس دانشگاه Trent در شرق تورنتو، در این زمینه گفت:" بر خلاف دانشگاه های مطرح که متقاضیان دم در آن ها صف کشیده اند، ما باید تلاش زیادی برای پر کردن کلاس های خود معمول داریم. دو سال پیش Trent تجربه تلخی را نسبت به کاهش متقاضیان داشته و مایل نیست دوباره آن را تکرار کند. هم اکنون این دانشگاه با همکاری کارشناسان آمریکایی ، سرگرم اجرای برنامه های جذاب برای دانش آموزان دبیرستانی هستند.
این درحالیستکه ، میزان جمعیت جوان کانادا و فارغ التحصیلان دبیرستانها روز بروز در حال کاهش است.
هم اکنون بیشترین امید دانشگاه ها به مهاجران تازه وارد و فرزندان مهاجران قدیمیست که علاقه بیشتری به تحصیلات عالی دارند.
چندی پیش، مجمع دانشگاه های انتاریو، با توجه بحران اقتصادی موجود، دست کم 511 میلیون دلار کسری بودجه را برای اعضای خود پیش بینی کرده است، بطوریکه این میزان کاهش ممکن است به تعطیلی برخی دانشگاه ها منجر شود.
از سوی دیگر، رییس انجمن مدرسین نیز گفت:" کمبود بودجه باعث شده ، دانشگاه ها به سمت بکارگیری نیروهای ارزانتر برای تدریس روی آورند."

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۸ اسفند۱۳۸۷ساعت   توسط امید  | 

پایان ناگهانی اعتصاب کمک استادان دانشگاه یورک (2009/01/29)

ایرانتو: در حالیکه پارلمان انتاریو، در نظر داشت ،امروز پنجشنبه ، قانون بازگشت اجباری به شغل را، علیه 3،400 کمک استاد اعتصابی دانشگاه یورک باجرا گذارد، عصر روز چهارشنبه، رهبران اتحادیه مربوطه، پس از نزدیک به 3 ماه، اعلام کردند که دست از اعتصاب می کشند و کلاس های درس 50،000 دانشجو، از روز دوشنبه بازگشایی می شود.
آنان همچنین تأکید کردند قصد ندارند به مبارزه حقوقی با مصوبه مجلس، آنگونه که تهدید کرده بودند بپردازند.
بدین ترتیب ، یکی دیگر از اعتصاب های صنفی در کانادا، بدون دستیابی به درخواست اعضای اتحادیه، با دخالت دولت پایان می یابد و دانشگاه می بایست ضمن تمدید ترم تحصیلی جاری و برگزاری کلاس های اضافی ، به جبران عقب ماندگی دانشجویان پرداخته و میلیون ها دلار خسارت وارد شده را نیز تأمین کند.
تیلر شیپلی، سخنگوی اتحادیه، اتخاذ این تصمیم را بسیار سخت و مشکل ارزیابی کرد و افزود، یک نفر باید مسئولیت بروز این اتفاق را بپذیرد اما دانشگاه آماده این کار نیست.
توسل به قانون بازگشت اجباری به کار، زمانی مد قرار گرفت که مذاکرات متعدد دانشگاه یورک و اعتصابیون، با میانجیگری دولت محلی انتاریو به شکست انجامید.
گفته می شود، باوجود از دست دادن 12 هفته از کلاس ها، شهریه دریافت شده از دانشجویان به آنان برگردانده نمی شود اما وزیر علوم گفت، بدنبال راه هایی برای افزودن میزان وام تحصیلی دانشجویانی است که مجبور به شرکت در کلاس های اضافی و طولانی شدن ترم جاری هستند.
بیش از 3،400 کمک استاد دانشگاه یورک، سومین دانشگاه بزرگ کانادا، در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی، کمی حق الزحمه و قرارداد های پاره وقت، از 6 نوامبر سال 2008، دست به اعتصاب زده بودند.
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۰ بهمن۱۳۸۷ساعت   توسط امید  | 

زبان فارسی در دانشگاه یورک

در این نشست که با حضور مسولان دانشگاه یورک برگزار شده بود، بر ضرورت راه اندازی کرسی زبان فارسی تاکید کرد.چنانچه به گفته دکتر سعید رهنما رییس دانشکده مطالعات و سیاستگذاری مدیریت دولتی دانشگاه یورک هم اکنون حدود ۴ هزار دانشجوی ایرانی در این دانشگاه مشغول به تحصیل‌اند که مشتاق فراگیری زبان فارسی هستند. 
وی گفت : بعد از رایزنی‌هایی که با مسولان دانشگاه انجام دادیم آنها را متقاعد کردیم که با حمایت جامعه ایرانیان مقیم تورنتو کرسی زبان فارسی را در این دانشگاه راه اندازی کنیم.

وی با اشاره به این که در حال حاضرآموزش زبان فارسی در سطح دانشگاههای کانادا محدود است گفت :
بنا داریم تا بعد از جمع آوری کمک‌های مالی و برنامه ریزی لازم آموزش زبان فارسی را در دانشگاه یورک پایه گذاری کنیم .با افزایش ورود مهاجران ایرانی ، نویسندگان، شعرا و استادان به کانادا بعد از سالهای دهه ۱۹۷۰ مطالعات ایرانشناسی شامل مطالعات زبان و ادب فارسی، تاریخ ایران ، و فلسفه و مذهب هم تا حدودی رشد یافت .

+ نوشته شده در  شنبه ۱۴ دی۱۳۸۷ساعت   توسط امید  |