کانادا سرزمین فرصت ها

CANADA LAND OF OPPORTUNITIES

دعوت دولت کانادا از گروه های مختلف جهت حمایت مالی از پناهجویان

ایرانتو: جیسون کنی ، وزیر مهاجرت و شهروندی، گفت، کانادا سابقه طولانی در پذیرفتن افراد نیازمند به حمایت ، از کشورهای مختلف جهان دارد و در این میان، گروه های مختلف قومی و اجتماعی، می بایست در این زمینه، با حمایت مالی خود از پناهجویان، دولت را یاری کنند.

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  چهارشنبه 17 شهریور1389ساعت   توسط امید  | 

موافقت نمایندگان پارلمان، با طرح تحول پذیرش پناهندگان

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  یکشنبه 23 خرداد1389ساعت   توسط امید  | 

کانادا، هنوز بهشت پناهجویان و مهاجران محسوب می شود

ایرانتو: درحالیکه هنوز کشورهای جهان، با بحران اقتصادی و بیکاری، افزایش قیمت مسکن و اختلال در سیستم بانکی، مواجه هستند، گرفتاری دیگری گریبانگیر کشورهای توسعه یافته می شود، و آن مهاجرت انسان ها در عرصه بین المللی است.

روزنامه گلوب اند میل با انتشار گزارشی در این زمینه نوشت: کشورهای ثروتمند، از ژاپن گرفته تا اسپانیا و استرالیا، اخیرا با کم کردن میزان پذیرش مهاجر ، سعی در ترمیم بازار شکننده خود دارند و حتی مهاجران کم بازده یا مضر را تشویق به ترک آن کشور می کنند. اما در این میان ، تنها کانادا حاضر نشده است، سطح پذیرش مهاجر خود را بر مبنای رکود اقتصادی موجود، تنظیم کند.

چنین وضعیتی ، این نگرانی را برای مقامات مرزی ایجاد می کند که، سیستم دلسوزی و شفقت نسبت به پناهجویان و برنامه های متعدد اجتماعی و حمایتی ، کانادا را به مقصد کسانی بدل کرده است که از همه جای دیگر دنیا ، رانده شده اند.

اسناد منتشر نشده از سرویس های مخفی دولت حاکی از آن است که بسیاری از پناهجویان از آفریقا، آسیا، اروپای شرقی و آمریکای لاتین،  چه بصورت قانونی و چه غیر قانونی ،بجای مراجعه به اروپای غربی یا آمریکا، به سمت کانادا سرازیر شده اند .

"علی خان ولشی" سخنگوی وزارت مهاجرت و شهروندی در این زمینه می گوید:" ما در حال برنامه ریزی برای بازسازی اقتصادی کشور هستیم و کم کردن میزان مهاجران یک درمان کوتاه مدت خواهد بود. " وی می افزاید، دولت باید به همین منظور، باید با کسانی که بصورت غیرقانونی وارد کشور می شوند مقابله کند.

در سال 2008 میزان پذیرش پناهجویان در کانادا بشکل بی سابقه ای افزایش یافت ، اما در سال جاری، محدودیت هایی برای اتباع مکزیک و جمهوری چک، که بیشترین تعداد پناهنده را داشتند، اعمال گردید.

علی خان اضافه می کند:" حتی کسانی که در کشورشان، هیچگونه تهدیدی متوجه آنها نیست، بخاطر سیستم شفقت آمیزی که داریم، به کانادا پناهنده می شوند و کشور ما به مقصد اصلی قاچاقچیان انسان بدل شده است.

سخنگوی وزارت مهاجرت با تأکید بر لزوم ایجاد تغییر در روند فعلی می گوید:" هم کانون ما دو صف از متقاضیان ویزای کانادا داریم. گروهی از متخصصین و سرمایه گذاران که ما خود آنان را انتخاب کردیم اما مجبور هستند در صف های طولانی در انتظار نوبت خود باشند و گروهی دیگر که در صف کوتاه پناهندگی ، ایستاده و  به راحتی وارد کشور می شوند، درحالیکه بیشتر آنها منفعت اقتصادی برای ما ندارند."

از سوی دیگر گزارش های حاکی از افزایش نرخ بیکاری در سطح کشورهای توسعه یافته به 10 درصد و باقیماندن آن در چنین وضعیتی برای دست کم هشت سال است و افرادی که از حق الزحمه کم برخوردار بوده و یا شغل های غیردائم دارند، جزو اولین قربانیان خواهند بود. چرا که با کم شدن فرصت های شغلی، دولت ها مجبور به پرداخت بیمه بیکاری به اتباع خد خواهند شد و این امر فشار بر آنها را نسبت به کم کردن نیازمندان از جمله مهاجران و پناهندگان ، خواهد افزود.

به عنوان مثال، کشورهای اسپانیا و ایتالیا، کارگران غیرقانونی را بسرعت اخراج می کنند ، ژاپن اعلام کرده که 400،000 کارگر آمریکای جنوبی را اخراج می کند تا جای آنها را اتباع خودش بگیریند.اسپانیا تاکنون 300،000 مهاجر را بیرون کرده و به 6،000 نفر امکاناتی را فراهم کرده تا کشور را ترک کنند و بالاخره ، استرالیا 15 درصد از حجم پذیرش خود را کاهش داده است.

از سوی دیگر، هم اکنون مهاجران در سطح جهان، سالانه 283 میلیارد دلار به خانواده های خود ارسال می کنند . کاهش تعداد کارگران و مهاجران موقت خارجی ، موجب حذف درآمد زندگی آنها گشته و فقر و فشار مالی ، باعث پیوستن آنها به گروه های قاچاق انسان برای ورود غیرقانونی به کشورهای ثروتمند و یافتن کار خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 25 آذر1388ساعت   توسط امید  | 

محدودیت های جدید نسبت به پذیرش پناهندگان در فرودگاه های کانادا

ایرانتو: کانادا در نظر دارد میزان پذیرش پناهندگانی را که پس از ورود به کانادا درخواست می دهند کاهش دهد.
جیسون کنی، وزیر مهاجرت و شهروندی، با اعلام این مطلب افزود، تعداد پناهندگان و اعضای خانواده آنها که طی سال 2010 و از این طریق پذیرفته خواهند شد نقریبا به نصف کاهش یافته و به 9 تا 12 هزار نفر خواهد رسید. این درحالیستکه در سال 2006، و دوران حکومت لیبرال ها، رقم مذکور بین 22 تا 28 هزار نفر بود.

یک نماینده نئودمکرات با اظهار تأسف از این تصمیم دولت گفت:" بنظر می رسد، محافظه کاران با اعلام این خبر، قصد دارند طرح تحول خود در زمینه شیوه پذیرش پناهندگان را طی هفته های آینده ارائه کنند."
وی افزود:" شکنجه، بی عدالتی و حتی قتل، در اقصا نقاط جهان در حال انجام است ، اما متأسفانه کانادا دیگر سرزمین امید و همدردی محسوب نمی شود."

وزیر مهاجرت که نخواسته نارضایتی خود از قانون فعلی را مخفی کند ، معتقد است، مقررات پناهندگی موجود باید بشکلی متحول گردد که امکان کلاهبرداری و سوءاستفاده افراد غیر صالح به حداقل برسد.
وی همچنین قول داد، با برخی مشاورین مهاجرت که به مشتریان خود روش های دور زدن قوانین کانادا برای دریافت مجوز پناهندگی را یاد می دهند، برخورد کند.

آخرین گزارش های آماری حاکیست، کانادا در نظر دارد طی سال آینده بین 240 تا 265 هزار مهاجر را بپذیرد که این رقم تقریبا در سال های اخیر ثابت بوده است.
اکثر پذیرفته شدگان آینده یعنی حدود 166،800 نفر را مهاجران گروه های اقتصادی و متخصصین تشکیل خواهند داد.
اما تعداد کسانی که به خانواده های خود در کانادا خواهند پیوست با 8 هزار نفر کاهش ،به 63،000 نفر خواهد رسید.

کانادا طی سال 2008، حدود 22 هزار نفر را به عنوان پناهنده پذیرفته که این رقم شامل کسانی می شود که بدون ویزا ، وارد این کشور شده و در فرودگاه تقاضای پناهندگی کرده اند.

اضافه می شود اخیرا یک کشتی حامل گروهی از افراد سریلانکایی در سواحل بریتیش کلمبیا توسط پلیس متوقف و مسافران آن بازداشت شدند.
قاچاقچیان انسان، از هر یک از آنان حدود 14 هزار دلار دریافت کرده بودند تا موجبات درخواست پناهندگی از کانادا را برایشان فراهم کنند.
این موضوع بار دیگر بحث بر سر چگونگی تعامل دولت کانادا با درخواست های پناهندگی در داخل کشور را مطرح کرد.

+ نوشته شده در  سه شنبه 12 آبان1388ساعت   توسط امید  | 

برچیدن اردوگاه مهاجران غیرقانونی توسط پلیس فرانسه (منبع : ایرانتو)

پلیس فرانسه اردوگاهی را که مهاجران غیرقانونی در تلاش برای ورود قاچاقی به بریتانیا دایر کرده بودند تعطیل کرده است.
در حالی که تظاهرکنندگان محلی قصد محافظت از مهاجران را داشتند و از پلیس می خواستند اجازه ماندن را به مهاجران بدهد برخوردهایی با ماموران پلیس رخ داد.

در این درگیری ها چند نفر دستگیر شدند.
محلی که پناهگاه های موقت در حاشیه بندر کاله دایر شده محل سکونت صدها نفر است که عمدتا افغان هستند.
این محل "جنگل" نامگذاری شده است.
پلیس فرانسه می گوید در جریان یورش به اردوگاه ۳۰۰ مهاجر بازداشت شدند.

قبل از یورش پلیس اریک بسون، وزیر مهاجرت فرانسه گفته بود اردوگاه وسیله ای برای قاچاق افراد است و باید تعطیل شود.
آقای بسون افزود قاچاقچیانی هستند که از هر یک از این افراد فقیر بیش از ۱۵ هزار دلار برای بردن غیرقانونی آنان به بریتانیا دریافت می کنند.

مقامات مسئول میگویند وضعیت بهداشتی اردوگاه وحشتناک بوده و مخفیگاهی برای دار و دسته ها بوده است.
مقامات فرانسوی می گویند به هر مهاجری این شانس داده می شود که تقاضای پناهندگی کند. همچنین برای بازگشت داوطلبانه به کشور مبدا به مهاجران کمک خواهد شد.
دومینیک هیوز، خبرنگار بی بی سی در بندر کاله می گوید به دلیل تبلیغاتی که از قبل در باره یورش پلیس شده بود، نزدیک به هزار نفر از کسانی که در اردوگاه بودند قبل از آمدن پلیس متواری شده و تنها چند صد نفر از آنان باقی مانده بودند.
شورای پناهندگان که دفترش در بریتانیاست درخواست کرده بریتانیا شماری از این مهاجران به خصوص کودکان و آنانی را که خویشاوندانی در این کشور دارند، قبول کند.

+ نوشته شده در  سه شنبه 31 شهریور1388ساعت   توسط امید  | 

اطلاعاتی جامع وکامل درباره پناهندگی در کانادا (منبع : ایرانتو)

پناهندگی کسی در کانادا قبول می شود که دلیل قانع کننده ای دال بر ترس از شکنجه و آزار بر اساس عقاید مذهبی، ملیتی، عقاید سیاسی یا عضویت در گروه های اجتماعی خاص ارائه نماید. این دلایل باید به نحوی باشد که دادگاه کانادا را راضی نماید که شخص متقاضی پناهندگی نمیتواند به کشورش بازگردانده شود زیرا مثلا خطر مرگ یا شکنجه او را تهدید میکند. در غیر اینصورت درخواست متقاضی پناهندگی رد شده و شخص متقاضی به کشورش برگردانده میشود.

برنامه پناهندگی برای افراد پناه جو در خارج از کانادا:
گزینش افراد پناه جو:

اداره مهاجرت و شهروندی کانادا برای گزینش و شناسایی افراد پناه جو از طریق (United Nations High ( UNHCR Commissioner for Refugees، سایر سازمانهای ارجاع کننده و گروههای حمایت کننده خصوصی اقدام می کند.

مهاجرت از طریق پناهندگی در ۳ رده خلاصه شده است:

رده پناهندگان کنوانسیون در خارج
رده کشورهای پناه دهنده
رده کشورهای Source

بقیه در ادامه ی مطلب >>>>>>>>


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه 24 شهریور1388ساعت   توسط امید  | 

اتحادیه اروپا پناهندگان بیشتری می‌گیرد (2009/09/02)

 

کمیسیون اروپا اعلام کرد که به تعداد بیشتری از پناهندگان مناطق بحرانی و کشورهای فقیر اجازه ورود به کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می دهد.

طرح جدید آن دسته از پناهندگان آفریقایی را هم مورد هدف قرار می دهد که سعی می کنند به طور غیر قانونی وارد کشورهای این اتحادیه شوند.

بسیاری از این افراد برای ورود به این کشورها جان خود را به خطر می اندازند و با اتکا به قاچاقیان انسانی سعی در ورود غیر قانونی به کشورهای اروپایی می کنند.

سازمان ملل می گوید سال گذشته 65 هزار و 596 نفر پناهنده در نقاط مختلف جهان مستقر شدند و اتحادیه اروپا تنها 4378 نفر یعنی شش و هفت دهم درصد از کل پناهندگان را در خود جای داد.

گروهی از کشورهای حاشیه مدیترانه مانند ایتالیا و مالت شاهد افزایش شدید پناهجویان طی سال های اخیر بوده اند. این کشورها از سایر کشورهای اروپایی می خواهند که تعداد بیشتری از پناهجویان را پذیرا باشند.

طبق برنامه جدید کمیسیون اروپا، کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد تعداد پذیرش پناهجویان مختار هستند.

امسال به دنبال تصمیم های نوامبر 2008 کمیسیون اروپا، آلمان، لوکزامبورگ، ایتالیا و بلژیک متعهد شدند که پناجویان عراقی در سوریه و اردن را مورد پذیرش قرار دهند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 12 شهریور1388ساعت   توسط امید  | 

کنگره ملی آفریقا، کانادا را به نژادپرستی در پذیرش پناهندگان متهم کرد (2009/09/02)

 

ایرانتو: بدنبال تصمیم دادگاه مهاجرتی کانادا نسبت به اعطای پناهندگی به یک مرد سفید پوست اهل آفریقای جنوبی، کنگره ملی آفریقا، این اقدام را نژادپرستانه خواند.
مجمع مهاجرت و پناهندگی کانادا ، هفته گذشته با درخواست پناهندگی Brandon Huntley که مدعی بود بدلیل سفید پوست بودن در معرض خطر جانی قرار دارد ، موافقت کرد.
در گزارشی که از سوی کنگره منتشر شده، از ادعای Brandon مبنی بر اینکه به همان دلیل ، به تعداد هفت بار ، مورد حمله قرار گرفته و دولت آفریقای جنوبی نیز از او حمایت نکرده ، انتقاد شده است.
مسئولین مجمع ، تاکنون در این رابطه عکس العملی نشان نداده اند و سخنگوی آن نیز گفته است، مجاز به اظهار نظر در مورد پرونده های شخصی متقاضیان پناهندگی نیست.
در گزارش ها آمده است، مجمع مهاجرت و پناهندگی به دلیل اینکه وی توانسته است، مدارک لاز م مبنی بر عدم حمایت دولت از او در مقابل تهدیدات را ارائه کند، به وی پناهندگی داده است.
کنگره آفریقا همچنین در بیانیه خود تأکید کرده است که دولت آفریقای جنوبی با سیستم دمکراتیک و نهادهای قانونی و مردمی، با هرگونه تهدید و ارعاب نسبت به شهروندان خود مقابله می کند و این دفاع ارتباطی به رنگ پوست قربانیان ندارد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 11 شهریور1388ساعت   توسط امید  | 

همکاری بین المللی برای حفاظت از سیستم پذیرش پناهندگان (2009/08/22)

ایرانتو: وزیر مهاجرت و شهروندی و وزیر امور امنیت عمومی کانادا ، از طرح جدیدی خبر دادند که بر اساس آن ضریب اطمینان شناسایی پناهندگان واقعی در سیستم پذیرش مهاجر و پناهنده کشور افزایش می یابد.
این پروژه همچنین به متقاضیان آینده مهاجرت و پناهندگی کمک خواهد کرد، مورد سوء استفاده افراد یا باندهای قاچاق انسان قرار نگیرند.
بر مبنای این طرح، کانادا، استرالیا و بریتانیا ، اطلاعات مربوط به متقاضیان پناهندگی و کسانی که در آستانه اخراج از آن کشورها قرار دارند، از جمله اثر انگشت آنها را با یک دیگر مبادله می کنند.
جیسون کنی، وزیر مهاجرت این سیستم را روش مناسبی برای حفاظت از روند پذیرش مهاجر و مقابله با کلاهبرداری و دزدی هویت دانست، ضمن اینکه کانادا خواهد توانست با اطمینان بیشتری به پذیرش پناهندگان واقعی ادامه دهد.
اطلاعات مذکور بدقت و بصورت محرمانه بین سه کشور مذکور رد و بدل خواهد شد و بزودی این طرح ابتکاری ، بین پنج کشور عضو FCC یا Five Country Conference ، متشکل از کشورهای آمریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا و نیوزلند نیز مطرح خواهد شد.
پیش بیی می شود دو کشور آمریکا و نیوزلند نیز با توجه به مشکلات مشابهی که دارند، بزودی به این برنامه بپیوندند.
کانادا اخیرا با مشکلات زیادی در مورد کنترل و تشخیص پناهندگان واقعی با سایر متقاضیانی که مشکلی آنان را تهدید نمی کند مواجه بوده است. بطوریکه به همین منظور طرح لزوم اخذ ویزا توسط شهروندان مکزیک و جمهوری چک را به اجرا درآورد .
مكزيك ،هم اكنون ، رتبه اول ارسال پناهنده به كانادا را به خود اختصاص داده است. از سال ۲۰۰۵ تاكنون ، رقم پناهندگان مكزيكي با سه برابر افزايش، به ۹،۴۰۰ نفر در سال رسيده است. اين درحاليستكه ، تنها ۱۰ درصد از درخواست هاي پناهندگي مورد پذيرش قرار گرفته است.
جمهوري چك نيز با ۳،۰۰۰ پناهنده ، در رتبه دوم قرار دارد كه رقم مذكور از سال ۲۰۰۷ كه مقررات اخذ ويزا براي شهروندان چك برداشته شد، بشدت رشد داشته است.

+ نوشته شده در  شنبه 31 مرداد1388ساعت   توسط امید  | 

کتابی که باید برای شهروندی کانادا آنرا مطالعه و در امتحان آن شرکت کنید

آیا میدانید که

چه کتابی را باید برای شرکت در امتحان شهروندی کانادا

مطالعه نمایید ؟

بر روی کتاب کلیک کنید

+ نوشته شده در  جمعه 23 مرداد1388ساعت   توسط امید  | 

14 مورد مهم که در بدو ورود به کانادا باید انجام گیرد

قابل توجه افراد تازه واردین به کانادا
 ۱۴ مورد مهم که در بدو ورود به کانادا باید انجام گیرد :
 
۱ - گرفتن شماره بیمه اجتماعی (SIN)
2 - اقدام جهت تدارک مدارک مورد نیاز جهت گرفتن کارت بهداشت (OHIP)
۳ - اقدام برای گرفتن گواهینامه رانندگی (Driver Licence) بعنوان معتبرترین کارت شناسایی
۴ - اقدام برای دریافت مزایای مالیات فرزندان (Child Tax Benefit)
۵ - باز کردن یک حساب بانکی (اینکه در چه بانکی حساب باز شود مهم است.)
۶ - شناسایی نزدیک ترین مرکز ارائه خدمات اسکان به منزل خود
۷ - شناسایی نزدیک ترین مرکز ارائه خدمات بهداشت محلی
۸ -  شناسایی نزدیک ترین مرکز ارائه خدمات کاریابی
۹ - شناسایی نزدیک ترین کتابخانه محلی (بسیار مهم)
 ۱۰ - کسب اطلاعات لازم پیرامون حقوق کارمندی و مستاجری
۱۱ - تدارک مدارک تحصیلی و واکسیناسیون فرزندان جهت ثبت نام ایشان در مدرسه
۱۲ - تهیه نقشه شهر
۱۳ - شناسایی انواع وسایل حمل و نقل عمومی و تهیه نقشه مسیر حرکت آنها
۱۴ - گذراندن دوره آموزش زبان انگلیسی و استفاده از سرویس رایگان YMCA و Costi

منبع :مهاجرت موفق به کانادا

+ نوشته شده در  پنجشنبه 15 مرداد1388ساعت   توسط امید  | 

برخی از اشتباهات تازه مهاجران به کانادا (به نقل از کانادا جون)

وقتی شما به عنوان یک تازه مهاجر New immigrant وارد کانادا می شین تجربه چندانی از زندگی در کانادا ندارین. به همین دلیل هم ممکنه در تصمیم گیری ها و یا قضاوتهاتون دچار اشتباهاتی بشین. این یک مساله طبیعیه. اصولا اشتباه کردن بخشی از طبیعت انسانه و تنها مختص به تازه مهاجران نیست. منتها اونچه که در اینجا مطرح می کنم بعضی اشتباهاتیه که تازه مهاجرین به کانادا (بخصوص ایرانی های عزیز) مرتکب می شن. این اشتباهات ممکنه جلوی پیشرفت شما رو برای مدت زیادی بگیره. این فهرست ناقصه و تنها به بعضی موارد اشاره می کنه که به نظر من اهمیت بیشتری دارن.


تصویر نادرست از کانادا

بسیاری از تازه مهاجرین تصویر نادرستی از کانادا دارن. البته این طبیعیه، به خاطر اینکه این دوستان قبلا در این کشور زندگی نکردن و خیلی هاشون حتی پیش از مهاجرت، به کانادا مسافرت هم نکردن. برای مثال خیلی ها فکر می کنن که در کشور کانادا به رایگان بین مردم رفاه و پول پخش می کنن.

این یک اشتباه بزرگه که تصور کنین در کانادا پول و رفاه به رایگان در اختیارتون قرار می گیره. اقتصاد کشور کانادا بیشتر برپایه یک نظام کاپیتالیستی (سرمایه داری) بنا شده. بدین معنا که شما کمتر از دولت کانادا امکانات و پول دریافت می کنین و هر آنچه به دست میارین حاصل زحمات خودتونه. برعکس، این شمایین که به دولت کانادا از طریق مالیات کمک می کنین. در واقع دولت کانادا به مهاجرین نیاز داره برای اینکه نیازهای مادیش رو تامین کنه، نه اینکه به مهاجران کمک برسونه!

شاید در وحله اول این مساله خیلی عجیب یا حتی تنفرآمیز باشه ولی اگه بهش به دقت نگاه کنین متوجه می شین که بسیار منطقیه. دولت کانادا از نظر مادی به مردمش وابسته است. به همین دلیل هم باید در مقابل کمک مالی ای که از مردم دریافت می کنه بهشون خدمات ارائه بده. به عبارت دیگه در کانادا مردم سخت کوش همیشه از دولت طلبکار هستن و بر سرش منت میگذارن. یعنی دولت خادم و توسری خور مردمه نه آقا بالاسر اونها.

دولت هم در مقابل کمکی که از مردم دریافت می کنه بهشون خدمات عمومی ارائه میده. این خدمات شامل مواردی مثل پزشکی رایگان، بزرگراه ها و جاده ها، کتابخانه ها، پلیس، امنیت ملی، دفاع ملی و غیره میشه.

به این ترتیب گرچه ممکنه بتونین در ابتدای ورود، از دولت کمکهای محدودی دریافت کنین ولی در مجموع این شمایین که باید زحمت بکشین، کار کنین، پول در بیارین، و بعد دولت رو از نظر مالی تقویت کنین تا خدمات خودش رو به شکل احسن ارائه کنه.

امتیاز بزرگ کانادا در اینه که به خاطر یک اقتصاد قدرتمند و محیط امن امکان پیشرفت رو برای آدمهای سخت کوش فراهم میکنه نه اینکه امکانات رایگان در اختیار افراد قرار بده.


ندانستن یکی از زبانهای رسمی کانادا

بر یک تازه مهاجر واجبه که قبل از ورود به کانادا با یکی از زبانهای رسمی کانادا (انگلیسی یا فرانسه) آشنایی بسیار خوب داشته باشه. منظور از آشنایی خوب اینه که بتونین با استفاده از اون زبان با پلیس ارتباط برقرار کنین، به تلفنها پاسخ بدین، در مصاحبه های شغلی شرکت کنین، مشکلات جسمانی تون رو به پزشک توضیح بدین، به ایمیلهاتون پاسخ بدین و غیره.

اگر به این امید هستین که وارد کانادا میشین و زبان رو در محیط یاد می گیرین سخت در اشتباهین. من نمونه های بسیاری رو میشناسم که حتی بعد از 5 الی 10 سال حضور در کانادا هنوز با خیلی از مواردی که در بالا ذکر کردم مشکل دارن.

البته دولت کانادا کلاسهای آموزش زبان رایگان برای تازه مهاجرین تشکیل میده ولی اولا چون اکثر شرکت کنندگان در این کلاسها کسانی هستن که قبلا حوصله یادگیری زبان رو نداشتن، این کلاسها چندان مؤثر واقع نمیشن و ثانیا هر روزی که برای زبان آموزی در کانادا صرف کنین به معنای اینه که یک روز دیرتر استخدام می شین و ده ها و یا حتی صدها دلار رو از دست میدین. من از همه شما خواهش می کنم که حتما فراگیری یکی از زبانهای رسمی کانادا رو قبل از ورود به کانادا جدی بگیرین. حالا اگه هر دو تا رو یاد گرفتین که چه بهتر.

لازمه این رو هم بگم که در بیشتر نقاط کانادا اگه فقط انگلیسی بلد باشین به هیچ مشکلی برخورد نمی کنین و نیازی به فراگیری فرانسه نیست. در بعضی نقاط هم برعکس این مساله جریان داره (بخصوص در کبک).جامعه هم زبان و هم فرهنگ

یکی از اشتباهات بزرگی که تازه مهاجران می کنن اینه که به محض ورود سعی در پیدا کردن جامعه هم زبان و هم فرهنگ خودشون دارن. این مساله منجر به این میشه که این عزیزان در محدوده چنین جامعه ای گیر کنن و نتونن با کل جامعه کانادا پل ارتباطی لازم رو بسازن.

داشتن دوستان ایرانی و رفت و آمد در محیط های ایرانی هیچ اشکالی نداره، به شرط اینکه شما رو محدود نکنه. دقت کنین که کل جامعه ایرانی کانادا به قولی کمتر از 100 هزار نفر و به قولی حدود 300 هزار نفره. این در حالیه که جمعیت کانادا 33 میلیون نفره. در ضمن فرهنگ، زبان، نوع غذاها و تفریحات مردم کانادا با جامعه ایرانی متفاوته. در بعضی موارد این تفاوتها بسیار فاحش و غیرقابل نادیده گرفتنه.

به نظر این حقیر بهتره که تازه مهاجران عزیز حداقل در چند ماه اول ورودشون به کانادا - تا حدی که دچار افسردگی روحی نشن - سعی کنن از جامعه ایرانی دوری کنن. این مساله به شما کمک می کنه که با جامعه کانادایی بیشتر اخت بشین و سریعتر راه خودتون رو پیدا کنین.


زندگی در شهرهای بزرگ

اگر کسی در یک شهر بزرگ زندگی کنه هیچ اشکالی نداره. اما اگه کسی خودش رو به زندگی در شهرهای بزرگ محدود کنه اشتباه بزرگی رو مرتکب شده. من می شناسم دوستانی رو که صبح تا شب - زن و شوهر - در شهرهای بزرگ کار می کنن تا زندگی شون بچرخه. برای مثال قیمت متوسط اجاره خانه در تورنتو بین 2 الی چهار برابر اجاره خانه در شهر ماست. شما می تونین در شهر ما در بهترین مجموعه آپارتمانی با کمتر از 750 دلار در ماه یک آپارتمان دوخوابه اجاره کنین (با استخر و زمین تنیس). در حالیکه قیمت آپارتمان مشابه در تورنتو شاید نزدیک و یا حتی بیشتر از 1500 دلار در ماه باشه.

نکته مهم اینه که نباید از همون روز اول به یک شهر کوچک برین - مگر اینکه دوستانی در اونجا دارین و یا بنا به دلایلی متقاعد شدین که باید از همون اول یک شهر کوچک رو انتخاب کنین.

در واقع لازمه که موقع اقدام برای پیدا کردن کار، شهرهای کوچک رو از لیستتون حذف نکنین. به محض اینکه کاری مناسب در یک شهر کوچک پیدا کردین اون وقت جابه جایی رو انجام بدین.

شهرهای کوچک کانادا اکثر امکانات شهرهای بزرگ رو دارن و حتی در بعضی موارد بهتر از شهرهای بزرگ هستن. منتها مشکل بزرگ اونها اینه که اگه کارتون رو از دست بدین ممکنه مجبور به کوچ به شهر دیگه ای بشین. برای همین، تنها وقتی به یک شهر کوچک نقل مکان کنین که کار مطمئنی در اون شهر پیدا کردین.

بخصوص برای بسیاری از خانواده های بچه دار زندگی در شهرهای کوچک به مراتب بهتره. بعضی امتیازات شهرهای کوچک شامل موارد زیره:

- امکانات پزشکی و بیمارستانی بهتر و در دسترس تر (بسته به شهر کوچک این مساله فرق می کنه)

- راحتی دستیابی به ادارات دولتی

- حمایت شهرداری از کسانی که دست به کارهای جدید و مبتکرانه می زنن یا قصد تاسیس کارهای جدید دارن

- خلوت بودن کلاسهای مدرسه و در اختیار بودن آسان مدارس خاص (مثل مدارس فرانسوی زبان) در اختیار کودکان شما

- دستیابی سریع به شهرهای بزرگتر (بخصوص در جنوب انتاریو شهرهای کوچک معمولا فاصله ای کمتر از 100 کیلومتر با نزدیکترین شهرهای بزرگ اطراف دارن)

- ارزان بودن خانه برای خرید (مثلا در شهر ما قیمت متوسط خانه ها 130 هزار دلاره)

- ارزان بودن اجاره خانه

- پایین تر بودن هزینه بیمه خودرو (به خاطر پایین بودن احتمال تصادف)

- مصرف کمتر بنزین (به دلیل نزدیکی راهها و نبود ترافیک)

- صمیمی بودن مردم

- پیشرفت سریعتر در جامعه کوچک

- دسترسی آسان به سیاست مداران و افراد با نفوذ شهر

- محیط آرام و امن

- هوای پاکیزه و دوری از ترافیک


بعضی معایب شهرهای کوچک هم به ترتیب زیره

- نبود یا کمبود بعضی امکانات (مثل کلاسهای آموزشی خاص)

- محدود بودن بازار کار

- کم بودن تعداد ساکنین ایرانی


در مجموع به شرط داشتن کار به نظر من زندگی در شهرهای کوچک برای خانواده ها ارزشمنده.


موفق باشین


نمایی از نمایش خودروهای کلاسیک در چتم


یکی از کلیساهای چتم


یکی از ساختمانهای اداری چتم معروف به ساختمان فدرال

منبع : کانادا جون

+ نوشته شده در  پنجشنبه 15 مرداد1388ساعت   توسط امید  | 

تشكيل هيات بررسي درخواست هاي پناهندگي به كانادا (2009/07/29)

ايرانتو: جيسون كني، وزير مهاجرت و شهروندي كانادا، اعلام كرد، دولت محافظه كار با تشكيل هيات رسيدگي به درخواست هاي پناهندگي، قصد دارد، با جلب حمايت احزاب مخالف از ميزان پرونده هاي انباشته شده بكاهد.
در حال حاضر مرجع رسيدگي به درخواست ها ، دادگاه فدرال كاناداست و بررسي گام به گام پرونده هاي متقاضيان، گاه باعث تاخيرهاي چند ساله مي شود.
دو حزب مخالف نئودمكرات و بلاك كبكوا، از طرح مزبور بدليل كاهش يافتن بار دادگاه هاي فدرال ، پشتيباني كرده اند.
وزير مهاجرت با اظهار اميدواري نسبت به همراهي احزاب گفت:" اصلاح سيستم پذيرش پناهنده ، چهره قابل قبولي را از كانادا به عنوان يك پناهگاه امن براي افرادي كه جانشان در خظر است ارائه مي كند."
وي در عين حال تاكيد كرد، هيات مورد نظر ، تنها در قالب قوانين اصلاح شده و مصوب فعاليت خواهد كرد.
بر اساس گزارش هاي منتشر شده از سوي وزارت مهاجرت، تنها طي سال گذشته، ۳۰ درصد بر شمار متقاضيان پناهندگي افزوده شده و اين افزايش همچنان ادامه دارد. در حاليكه تعداد متقاضيان در در سال ۲۰۰۶، به ۲۳،۰۰۰ نفر مي رسيد، اين رقم در سال ۲۰۰۸، به ۶۵،۰۰۰ نفر افزايش يافته است.
جيسون كني خاطرنشان ساخت، سيستم فعلي ، حجم انبوهي از متقاضيان پناهندگي را در صف انتظار قرار مي دهد كه با توجه به در خطر بودن جان افزاد، روشي ناعادلانه محسوب مي شود.

+ نوشته شده در  پنجشنبه 8 مرداد1388ساعت   توسط امید  | 

اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا:
اتحادیه اروپا یک اتحادیه اقتصادی-سیاسی است که از ۲۷ کشور اروپایی تشکیل شده‌است که عبارت‌اند از:
اتریش، اسپانیا، استونی، اسلوواکی، اسلوونی، ایتالیا، ایسلند، آلمان، بریتانیا، بلژیک، بلغارستان، پرتغال، دانمارک، رومانی، جمهوری چک، سوئد، فرانسه، فنلاند، قبرس، لاتویا، لوکزامبورگ، لهستان، لیتوانی، مالت، مجارستان، هلند و یونان
در حال حاضر ۳ نامزد رسمی برای عضویت در اتحادیه، کشورهای کرواسی، جمهوری مقدونیه و ترکیه می‌باشد.
منشا اتحادیه اروپا به جامعه اقتصادی اروپا که در سال ۱۹۵۷ با توافقنامه رم بین ۶ کشور اروپایی شکل گرفت، باز می‌گردد. از آن تاریخ با اضافه شدن اعضای جدید، اتحادیه اروپا بزرگ‌تر شد. در سال ۱۹۹۳، توافق ماستریخت چارچوب قانونی کنونی اتحادیه را پایه گذاری کرد.
اتحادیه اروپادر سال ۱۹۹۹ واحد پول مشترکی به نام یورو را معرفی کرد که در ۱۵ کشور جایگزین پولهای ملی شده است۲۱ کشور از اعضای اتحادیه اروپا عضو ناتو می‌باشند.
قرارداد شنگن کنترل روادید را لغو کرد و ایستهای گمرکی نیز در بسیاری از مرزهای داخلی برداشته شد و امکان رفت و آمد شهروندان اتحادیه اروپا برای زندگی، مسافرت، کار و سرمایه گذاری بیشتر شد.
مهمترین نهادهای EU عبارتند از: شورای اتحادیه اروپا، کمیسیون اروپا، دادگاه اروپا، کنگره اروپا، شورای اروپا و بانک مرکزی اروپا.
اتحادیه اروپا هیچ مرکز (پایتخت) رسمی ندارد و نهادها و ارگانهای آن در شهرهای مختلف پراکنده‌است:
بروکسل: محل استقرار «کمیسیون اروپاً و شورای وزیران است. همچنین محل برگزاری نشستها و جلسات کوچک کمیته‌های کنگرهٔ اروپاست.
استراسبورگ: محل استقرار پارلمان اروپا و نیز محل برگزاری نشستهای عمومی سالانه‌است که ۱۲ هفته به طول می‌انجامد. این شهر همچنین محل استقرار شورای اروپا و دادگاه حقوق بشر اروپاست، این دو نهاد از EU جدا شده‌اند.
لوکزامبورگ: محل استقرار دادگاه اروپا، دبیرخانه پارلمان اروپا و بانک سرمایه گذاری اروپاست.
 


بازار واحد
بسیاری از سیاستهای اتحادیه اروپا به ایجاد و حفظ بازاری واحد و کارآمد مرتبط است. تلاشهای قابل توجهی برای وضع استانداردهای هماهنگ صورت گرفته تا سودهای اقتصادی از طریق ایجاد بازارهای بزرگتر و کارآمد حاصل شود.

مزایای دریافت اقامت شینگن:
1-تجارت آزاد کالاها و خدمات در میان کشورهای عضو.
2- قانون رقابت EU که فعالیتهای ضد رقابتی شرکتها را از طریق قانون ضد اعتماد و کنترل ادغام و فعالیتهای ضد رقابتی کشورهای عضو را از طریق نظام کمکهای ایالتی کنترل می‌کند.
3- حذف نظارت بر مرزهای داخلی و نیز هماهنگ سازی نظارت بر مرزهای خارجی را میان کشورهای عضو
4- آزادی شهروندان کشورهای عضو برای زندگی و کار همراه با همسران و فرزندانشان در هر جایی از EU
5-جابجایی آزادانهٔ سرمایه میان کشورهای عضو .
6-هماهنگ سازی مقررات دولتی، قانون شرکتها و ثبت مارکهای تجاری.
7-سیستم عمومی مالیات غیر مستقیم، مالیات به ارزش افزوده و نیز عوارض گمرکی و مالیات غیر مستقیم مشترک بر محصولات.
8-تامین اعتبار برای رشد و توسعه مناطق محروم.
9-سیاست مشترک در مورد پناهندگی و مهاجرت.
10- آزادی شهروندان EU در رای دادن در انتخابات پارلمان اروپا در هر کشورعضو

منبع :سازمان مهاجرتی W.I.P

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 تیر1388ساعت   توسط امید  | 

اعتراض مكزيك و جمهوري چك به دولت كانادا ، نسبت به قانون جديد ويزا (2009/07/14)

 
جيسون كني، وزير مهاجرت كانادا

ايرانتو: طرح جديد دولت كانادا مبني بر لزوم اخذ رواديد توسط اتباع كشورهاي مكزيك و جمهوري چك ، براي ورود به اين كشور، با عكس العمل اعتراضي آنان مواجه شده است.
وزارت مهاجرت كانادا دليل اين امر را رشد بي رويه درخواست هاي پناهندگي از دو كشور مذكور اعلام كرده . معتقد است بسياري از متقاضيان مي بايست در قالب مهاجر و پس از طي كردن مراحل مربوطه، وارد كانادا بشوند.
دولت جمهوري چك ، با فراخواندن سفير خود در كانادا ، اعلام كرد، اين تصميم اتاوا موجب اقدام متقابل ما در قبال برخي از اتباع آن كشور خواهد شد.
وزير خارجه چك همچنين از قصد خود براي مطرح كردن موضوع در اتحاديه اروپا و درخواست از ساير اعضا براي اعمال محدوديت هاي سفر بدون ويزا براي اتباع كانادايي خبر داد.
وي گفت:" همه اتباع ۲۷ كشور عضو اتحاديه اروپا ، بدون نياز به اخذ ويزا مي توانند به كانادا سفر كنند و وقتي چنين محدوديتي براي يكي از آنها بوجود مي آيد، احتمالا بقيه كشورها ، عكس العمل نسان خواهند داد. به دليل اينكه جمهوري چك به عنوان عضوي از اتحاديه، نمي تواند براي كانادايي ها قانون ويزا وضع كند."
اين درحاليستكه كانادا پيش از اين براي دو عضو ديگر اتحاديه، يعني بلغارستان و روماني مقررات ويزا وضع كرده است.
جيسون كني، وزير مهاجرت و شهروندي كانادا با دفاع از طرح جديد دولت گفت:" بين كساني كه در كمپ هاي پناهندگان سازمان ملل زندگي مي كنند و ميليون ها انساني كه قرباني جنگ و خشونت ها مي شوند، تفاوت زيادي است."
"قانون پذيرش پناهنده كانادا ، توسط كساني نقض مي شود كه در اصل جزو مهاجران اقتصادي هستند."
وي افزود:" درخواست ويزا از مسافران ورودي به كانادا يك چيز عادي است و اكثر مردم كانادا با آن موافق هستند. شايد اينكار زياد به مذاق عده اي خوش نيايد ف اما ما مجبور به اتخاذ تدابير لازم براي حفاظت از سيستم پذيرش مهاجر خودمان هستيم."
مكزيك هم اكنون ، رتبه اول ارسال پناهنده به كانادا را به خود اختصاص داده است. از سال ۲۰۰۵ تاكنون ، رقم پناهندگان مكزيكي با سه برابر افزايش، به ۹،۴۰۰ نفر در سال رسيده است. اين درحاليستكه ، تنها ۱۰ درصد از درخواست هاي پناهندگي مورد پذيرش قرار گرفته است.
جمهوري چك نيز با ۳،۰۰۰ پناهنده ، در رتبه دوم قرار دارد كه رقم مذكور از سال ۲۰۰۷ كه مقررات اخذ ويزا براي شهروندان چك برداشته شد، بشدت رشد داشته است.
با وجود موج مخالفت ها در مكزيك، دولت آن كشور ترجيح داده قبل از هرگونه عكس العمل رسمي، مراتب را از راه مذاكره با مسئولان كانادايي پيگيري كند.
اضافه مي شود، برخي از كارشناسان معتقدند ، اعمال محدوديت ورود براي اتباع مكزيك، موجب گسترش صنعت قاچاق انسان در منطقه خواهد شد.
از سوي ديگر باتوجه به بحران اقتصادي موجود، صنعت توريسم كانادا ، باز هم ضربه هاي بيشتري را متحمل خواهد شد.

+ نوشته شده در  چهارشنبه 24 تیر1388ساعت   توسط امید  | 

ایتالیا:آماده دادن پناهندگی به معترضان ایرانی ! (2009/06/28)

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

فرانکو فراتينی، وزير خارجه ايتاليا روز شنبه در گفتگويی با راديو فردا در مورد مواضع گروه هشت در قبال ایران گفت: «گروه هشت مواضعش را در رابطه با ايران را بسيار روشن بيان کرده است. خشونت عليه تظاهرکنندگان آرام و صلح طلب در ايران و خشونتی را که منجر به مرگ تظاهرکنندگان شود، نمی پذيريم.»
وی افزود: « روند انتخاباتی در ايران بايد شفاف باشد. ما به استقلال ايران احترام می گذاريم و حاکميت اين کشور را می پذيريم. ولی رفتار خشن پليس و مقامات عليه تظاهرکنندگان را پذيرا نيستيم.»
فرانتی در پاسخ به اين پرسش که برخی از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری به سفارت اين کشور در تهران پناهنده شده اند، گفت: « داستان بسيار ساده است. ايتاليا هميشه به مسايل حقوق بشر توجه کاملی داشته و زمانی آگاه شويم که افرادی در اين زمينه با مشکلی مواجه اند، آماده ايم قبول مسئوليت کنيم.»
وی افزود: « متاسفانه ايتاليا تنها کشور اروپايی است که در شرايط کنونی ايران چنين مسئوليتی را پذيرفته است. من چنين موضوعی را با ديگر کشورهای اروپايی درميان می گذارم چرا که در چنين شرايطی نبايد ايتاليا را تنها گذاشت و همه بايد به مسئوليت خود عمل کنند.»
وزیر خارجه ایتالیا این گفتگو را قبل از ورود به اجلاس وزرای گروه هشت انجام داد. گروه هشت به مدت سه روز مسایل مربوط به ایران، جلوگیری از گسترش سلاح های کشتار دستجمعی و مسایلی در مورد ثبات افغانستان و پاکستان را مورد بحث و گفتگو قرار دادند.
وزيران خارجه هشت کشور صنعتی جهان جلسه سه روزه خود را پنجشنبه گذشته در ايتاليا آغاز کردند که شنبه به پايان می رسد.
ايتاليا از ايران دعوت کرده بود که به عنوان ميهمان ويژه برای رايزنی درباره اوضاع افغانستان در نشست سه روزه گروه هشت کشور صنعتی در شهر تريسته شرکت کند. اما پس از اينکه ايران به اين دعوت پاسخ نگفت و همچنين ناآرامی های انتخاباتی رم دعوت خود را پس گرفت.

+ نوشته شده در  یکشنبه 7 تیر1388ساعت   توسط امید  | 

خودداري كانادا از پذيرفتن زندانيان مسلمان چيني گوانتانامو (2009/06/05)

ايرانتو: كانادا در خواست دولت باراك اوباما مبني بر پذيرفتن ۱۷ زنداني مسلمان چيني در زندان گوانتانامو را رد كرد.
سخنگوي نخست وزير كانادا با اعلام اين مطلب افزود، نظير اين درخواست در زمان جورج بوش هم شده بود كه در آن زمان نيز ما رد كرديم.
این گروه هفده نفری که روشن شده هیچ ارتباطی با تروریسم ندارند، از چینی های مسلمان منطقه اویغور هستند و در حال حاضر در گوانتانامو بلاتکلیف به سر می برند.
طبق مقررات موجود، زندانيان آزاد شده گوانتانامو حق پاي گذاشتن به خاك امريكا را ندارند.
اکنون دولت باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا، از دیوانعالی این کشور خواسته رأی دهد که بازداشت این گروه در گوانتانامو قانونی بوده و عدم اجازه اسکان این افراد در خاک آمریکا موجه است ولو این که آنان "پیکارجوی دشمن" محسوب نمی شوند.
سال گذشته یک قاضی آمریکایی رأی داد که این افراد می توانند وارد آمریکا شوند ولی در پی درخواست تجدید نظر دولت جورج بوش، رئیس جمهوری سابق آمریکا این حکم لغو شد.
دولت آمریکا درخواست کرده که کشور دیگری اویغورها را بپذیرد ، اما تاكنون هیچ کشوری حاضر به پذیرفتن این گروه نشده است.
این گروه از اویغورها اهل استان سین کیانگ در چین هستند که عمدتا مسلمان نشین است.
مقامات آمریکا معتقدند که چنانچه این افراد به کشورشان بازگردند ممکن است مورد اذیت و آزار قرار گیرند.
بخشی از این امتناع، به این دلیل است که پذیرش این افراد موجب خشم چین خواهد شد.
چین هشدار داده است که با پذیرفتن مسلمانان چینی اویغور توسط هر کشوری شدیدا مخالفت خواهد کرد.
دولت چین به دفعات ناراضیان مسلمان اویغور را سرکوب کرده است.
این کشور پیکارجویان مسلمان اویغور را متهم می کند که برای جدا شدن از چین به بمبگذاری و ترور دست زده و در اردوگاه های القاعده در افغانستان آموزش می بینند.
اضافه مي شود ، " عمر خضر" شهروند ۲۲ ساله كانادايي متولد تورنتو ، از ۷ سال پيش تاكنون در زندان گوانتانامو بسر مي برد و دولت كانادا اقدامي براي بازگرداندن وي به كشور و محاكمه در كانادا انجام نداده است.

+ نوشته شده در  شنبه 16 خرداد1388ساعت   توسط امید  | 

سوالات مکرر درباره پناهندگی در کانادا

سوالات مکرر:

چرا کشور کانادا افراد پناه جو را اسکان می دهد؟ 

UNHCR)  The United Nations High Commissioner for Refugees) ماموریت رهبری و هماهنگی جریان حقوقی بین المللی را جهت حفاظت از افراد پناه جو و حل مشکلات آنها در سراسر دنیا بر عهده دارد که هدف اولیه آن حفظ حقوق و سلامتی پناه جویان است. شناسایی پناه جویان به منظور اسکان در کشور کانادا، بخشی از فعالیتهای UNHCR محسوب می شود. به منظور واجد شرایط بودن، افراد پناه جو نمی بایست راه حل طویل مدت دیگری جهت جایگزینی در پروسه دریافت پناهندگی داشته باشند. همچنین لازم به ذکر است که افراد پناه جو تحت معاینات پزشکی و کنترل امنیتی قرار خواهند گرفت.

منظور از پناه جویانی که از طریق کمک دولتی مورد حمایت قرار می گیرند چیست؟

پناه جویانی که از طریق کمک دولتی مورد پذیرش قرار می گیرند جزء پناه جویان کنوانسیون برون مرزی و عضو رده کشورهای Source می باشند که اسکان اولیه آنها در کانادا به وسیله دولت کانادا یا دولت کبک مورد حمایت قرار می گیرد. پناه جویانی که به منظور اسکان در کانادا گزینش شده اند معمولاٌ مجبور به فرار از کشور مبداء، به دلیل مشکلات غیر قابل تصور و زندگی اجباری در چادرهای پناهندگی برای سالیان دراز بوده اند. بسیاری از این افراد، قربانیان شکنجه و ضربه های روحی بوده و اکثر این افراد را زنها و کودکانی تشکیل می دهند که در معرض خطر می باشند.

چه نوع حمایتهایی برای افراد پناه جو در نظر گرفته خواهد شد؟

برنامه کمک رسانی اسکان (RAP) به وسیله کمک دولتی، تامین کننده نیازهای فوری و مالی افراد پناه جو است. این خدمات حمایتی شامل موارد حیاتی و فوری از قبیل:

استقبال در فرودگاه.

مکان موقت و کمک در یافتن مکان دائمی.

کمک در ثبت نام های لازمه استانی و فدرال.

خدمات غیرمالی شامل خدمات فوری و تماس، حمل و نقل عمومی، سیستم تحصیلی، اطلاع رسانی در مورد شهر مقصد، قوانین کانادا، رسومات، اقلیم و آب و هوا.

جهت گیری های مالی از قبیل بودجه بندی، ایجاد حساب بانکی و استفاده از کارت اعتباری.

ارجاع به سایر برنامه های اسکان.

چه نوع حمایتهایی برای افراد پناه جو در نظر گرفته خواهد شد؟

حمایت هایی که منجر به درآمد زایی برای افراد پناه جو تحت RAP می شود، برای افرادی صدق خواهد کرد که از طریق برنامه اسکان دهی دولتی واجد شرایط بوده و فاقد منابع مالی کافی جهت تامین نیازهای اساسی خود باشند. این برنامه کمک رسانی به صورت یک کمک اولیه جهت شروع و پرداخت ماهیانه خواهد بود.

آیا نوع حمایت پیش بینی شده در سراسر کانادا یکسان است؟

خدمات حمایتی RAP برای افراد پناه جویی که از کمک دولتی استفاده می نمایند در سراسر کانادا یکسان است. درآمد ماهیانه ای که تحت RAP و به وسیله کمک اجتماعی استانی هدایت می شود از استانی تا استان دیگر در کشور کانادا متفاوت است. به عنوان مثال یک پناه جویی که از خدمات دولتی استفاده نموده ، جهت اسکان در استان اونتاریو 580 دلار ماهیانه دریافت خواهد نمود. این مبلغ پوشش دهنده غذا، سرپناه و هزینه حمل و نقل می باشد.

ارائه وجه اولیه چگونه سرشکن خواهد شد؟

مقدار پوشش دهی نیازهای اولیه که یکبار صورت می گیرد شامل موارد زیر می باشد:

نیازمندیهای اولیه خانگی، اثاثیه منزل شامل تختخواب، میز و صندلی، ملافه، پوشش ساده پنجره و محصولات خانگی عمومی شامل وسایل آشپزخانه، دیگ، تابه و جارو.

سهمیه موارد مورد نیاز اساسی شامل مواد غذایی (آرد ، شکر، ادویه) و اقلام نظافت (مواد پاک کننده و شستشو).

سهمیه لباس و  لباس های زمستانی شامل پالتو، چکمه، کلاه و غیره (این اقلام ممکن است در فصل زمستان به پناه جویان در هنگام ورود به خاک ورودی ارائه شود).

آیا خانواده های کم جمعیت و پرجمعیت به مقدار یکسانی پول دریافت خواهند نمود؟

نرخی که برای شروع اولیه موارد خانگی درنظر گرفته شده با توجه به تعداد افراد خانواده متغییر است. همچنین سایر سهمیه ها  براساس شرایط ممکن است شامل حال افراد پناه جو شود.

این سهمیه ها (پول اهدائی) شامل چه مواردی است؟

پول برای بچه های زیر 6 سال.

پول برای بچه های بین سنین کودکستانی تا کلاس 13 که در مدرسه حضور دارند.

پول برای زنان باردار.

پول زایمان برای زنان باردار.

پول برای بچه های تازه متولد جهت خریداری پوشاک و لوازم مورد نیاز بچه.

تا چه زمانی حمایت دولتی برای افراد پناه جو برقرار خواهد بود؟

حمایت ها به منظور پوشش درآمد افراد پناه جو می تواند تا یکسال از تاریخ ورود به کشور کانادا یا تا زمانی که افراد پناه جو خود و افراد خانواده خود را مورد حمایت مالی قرار دهند (هر زمانی که هر یک از این 2 مورد اول صورت پذیرد) ادامه داشته باشد. افرادی که نیازمند موارد خاص تحت برنامه کمک رسانی مشترک می باشند ممکن است از درآمد RAP (برنامه کمک رسانی اسکان) بیش از 24 ماه یا  بیشتر بهره مند شوند. در هر صورت، اکثر پناه جویان به مدت 12 ماه یا کمتر از کمک های اهدائی بهره مند خواهند شد. خدمات رسانی تحت RAP عموماٌ در طی 4 یا 6 هفته اول ورود پناه جویان برنامه دولتی ارائه خواهد شد.

آیا کلیه حمایت های پناه جویانی که از طریق برنامه دولتی پذیرفته می شوند به وسیله دولت تامین می شود؟

خدمات دهی برای افراد پناه جویی که از طریق برنامه دولتی پناهندگی پذیرفته شده اند به وسیله سازمانهایی صورت خواهد پذیرفت که به وسیله دولت در سراسر کانادا تاسیس شده اند.

آیا کمک رسانی در اسکان افرادی که پذیرش پناهندگی آنها مورد تائید قرار نگرفته یا از برنامه های خصوصی گزینش پناهنده استفاده نموده اند وجود دارد؟

خیر - افرادی که مدعی دریافت پناهندگی می باشند یا از طریق برنامه های خصوصی گزینش پناهندگی پذیرفته شده اند شامل دریافت کمک های اسکان نخواهند بود. مسئولیت اسکان افراد پناه جویی که از طریق سازمانهای خصوصی پذیرفته شده اند بر عهده افراد خواهد بود.

منبع : لینک مطلب

+ نوشته شده در  سه شنبه 29 اردیبهشت1388ساعت   توسط امید  | 

پناهندگانی که از طرف دولت کانادا حمایت می شوند

سلام

 

پناهندگانی که از طرف دولت حمایت میشوند مستحق دریافت کمک های زیرزمیباشند : 

- پذیرش در فرودگاه و انتقال به اقامتگاه موقت .

- دریافت وام جهت پوشش دادن هزینه عزیمت به کانادا ، آزمایشات پزشکی و مخارج مربوط به نیازهای ابتدایی در دوران ابتدایی اسکان .

- کمک نقدی یا جنسی برای تهیه لوازم خانگی مانند منسوجات ، مبلمان و پرداخت سایر هزینه های لازم برای شروع زندگی .

- دریافت مقرری ماهانه برای 12 ماه .

 

کمک دولتی یک امتیاز دائم به شمار نمی رود . ممکن است این کمک به دلایل مختلفی از جمله امتناع از شرکت در کلاسهای زبان یا دوره های آموزش حرفه ای و عدم جستجوی فعالانه برای یافتن کار قطع گردد . اگر در بازپرداخت وام قصور بورزید ، این مبلغ از دستمزد شما کسر خواهد شد و از حق تضمین اعضای خانواده خود به منظور مهاجرت به کانادا محروم میشوید . همچنین اگر نسبت به بازپرداخت این وام با تاخیر اقدام کنید قادر به پایه گذاری سابقه اعتباری مناسب نخواهید بود که در آتی گرفتن وام برای خرید خودرو و مسکن را غیر ممکن خواهد ساخت .

 به نقل از : خاطرات یک مقیم کانادا

منبع : به کانادا خوش آمدید (راهنمای قبل از عزیمت مهاجرین سازمان جهانی مهاجرت IOM)

+ نوشته شده در  دوشنبه 28 اردیبهشت1388ساعت   توسط امید  | 

افغانی هایی که با نیروهای کانادایی همکاری کنند، سریعتر پذیرفته می شوند (2009/05/09)

ایرانتو: وزارت مهاجرت ، اخیرا طرحی را آماده اجرا کرده که بر اساس آن، روند پرونده مهاجرتی شهروندان افغانی که با نیروهای نظامی یا دیپلمات های کانادایی مستقر در افغانستان همکاری می کنند، سریعتر پیش برود.
همچنین کسانی که طی این همکاری دچار جراحت شده و یا از سوی مخالفین دولت بخاطر کمک به نیروهای خارجی، تهدید شده باشندف مشمول این طرح خواهند بود.
متقاضیان می بایست دست کم 12 ماه دوره همکاری با کانادایی ها ، به همراه آزمایش های بهداشتی و امنیتی و همچنین معرفی نامه از سوی یگان نظامی یا دیپلمات مورد نظر را داشته باشند.
جیسون کنی وزیر مهاجرت در این زمینه گفت:" اولویت اول ما ، یافتن محل زندگی امن برای همکاران بومی خودمان در داخل افغانستان است، اما اگر چنین امکانی برای آنان نباشد، در های کانادا بر روی آنان باز خواهد بود."
وی افزود:" من فکر می کنم کانادایی ها هم از اشخاصی که فرزندان آنان را یاری داده اند، استقبال خواهند کرد."
بر خلاف سایر کشورهای عضو ناتو، کانادا ، پیش از این دارای مقررات ویژه برای مهاجرت بشردوستانه برای کارکنان محلی بوده است.
افغان هایی که شامل برنماه جدید می شوند، از بسیاری خدمات مربوط به پناهندگان ، از جمله حمایت مالی به مدت 12 ماه ، مزایای بهداشت و درمان و همچنین کمک برای یافتن شغل بهره مند خواهند شد.

+ نوشته شده در  یکشنبه 20 اردیبهشت1388ساعت   توسط امید  | 

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی


فاروق طینت

مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی

در بخش های قبلی، مهاجرت به کانادا را از طریق اسپانسرشپ فامیلی که شامل دو بخش یعنی اسپانسرشپ همسر و اطفال وابسته به آن و اسپانسر شپ پدر، مادر و پدرکلان و مادرکلان بود، به بحث گرفتیم. در این شماره در مورد طرق مهاجرت به کانادا از طریق پناهندگی را به بحث گرفته و طور مختصر معلومات ارائه میگردد.

در پهلوی مهاجرت به کانادا از طریق اسپانسرشپ فامیلی، مهاجرت به کانادا از طرق پناهندگی راه دیگری است برای حصول اقامت دایمی در کانادا. برای وضاحت بیشتر، طرق مهاجرت به کانادا را ذیلاً جداجدا مورد بحث قرار میدهیم:

1.تقاضای پناهندگی از خارج از کانادا  Applying As a Convention Refugee or As a Humanitarian- Protected Person Abroad

 پناهنده به کسی اطلاق می گردد که خارج از وطن اصلی خود زندگی کند و روی ملحوظات نژادی، مذهبی، عقیده سیاسی، ملیت و یا عضویت در یک گروپ خاص اجتماعی و جنسیت حیات خود را در وطنش به خطر احساس کند و یا مورد تعقیب و شکنجه قرار گیرد و علاوتاً در کشوری که زندگی می کند، اجازه اقامت دایمی و کار و تحصیل نداشته باشد. هرکسی که در یکی از کتگوری های فوق قرار داشته باشد، می تواند به دفتر کمیشنری ملل متحد برای پناهندگانUNHCR (United Nations High Commissioner for Refugees) مراجعه و تقاضای پناهندگی نماید. دفتر مذکور متقاضیان پناهندگی را راجستر نموده و هرگاه تقاضای پناهندگی با دلایل و شواهد قوی ارائه شده باشد، بالایش غور نموده دوسیه را به سفارتخانه های یکی از کشورهای مهاجرپذیر راجع ساخته و تقاضا می نماید تا متقاضی پناهندگی را در مورد مهاجرت شان کمک نماید. بگونه مثال هرگاه دوسیه تقاضای پناهندگی فردی به سفارت کانادا راجع شود، سفارت کانادا در مورد جایگزینی فرد متقاضی یا اعضای خانواده اش که شامل درخواستی اش باشد، در کانادا تصمیم گرفته و بعد از طی مراحل و مصاحبه، معاینات صحی برایشان داده و ایشانرا به کمک مالی دولت فدرال کانادا به کانادا اعزام میدارند. در این حالت در حقیقت متقاضیان پناهندگی به اسپانسرشپ دولت فدرال کانادا، اقامت دایمی کانادا را حاصل نموده و از تاریخ ورود شان به کانادا برای مدت یک سال تمام مصارف شانرا دولت فدرال کانادا می پردازد. اکثریت هموطنان ما که از هندوستان و در سالهای اخیر از جمهوریت های آسیای میانه چون تاجکستان، ازبکستان، قرغزستان وغیره به کانادا مهاجرت نموده اند، تحت پروگرام معین که Resettlement Assistance Program (RAP)نامیده می شود، وارد کانادا شده اند.

قابل تذکر است که دولت فدرال کانادا، سالانه به تعداد 7300 نفر از سرتاسر جهان تحت این پروگرام به صفت پناهنده می پذیرد. البته این تعداد تنها مربوط افغانها نبوده، شامل متقاضیان پناهندگی از تمام کشورهای که بنا بر شرایط موجوده در آنجا مردم مجبور به فرار می شوند، می باشد.

سهمیه سالانه که به هر کشور داده می شود، نظر به شرایط موجوده هر سال تغییر می کند. بعضاً اتفاق افتاده که متقاضیان پناهندگی طور مستقیم نیز تقاضانامه های شانرا بدون ثبت راجستر در دفتر UNHCR

به سفارت کانادا ارسال داشته اند و سفارت کانادا در مورد تقاضای پناهندگی شان غور نموده و تصامیم لازم اتخاذ کرده است.

کسانی که تحت پروگرام  Resettlement Assistance Program (RAP)به کانادا آمده اند، حین ورود به کانادا در میدان هوائی از طرف موظفین مربوطه استقبال گردیده و در فصل سرما برای شان البسه زمستانی توزیع و بعداً به مهمانخانه های مربوط ایمیگریشن کانادا در تورنتو و یا شهرهای دیگر ایالت انتاریو فرستاده می شوند. برای کسانی که محل اقامت شان در ایالات دیگر تعیین شده باشد، زمینه مسافرت شان آماده و موظفین اوشانرا تا پرواز شان همراهی می نمایند. در صورتی که پرواز به ایالت معینه تاخیر داشته باشد، زمینه بودوباش و غذای تازه واردین در هوتل تنظیم می گردد.

مهمانخانه های ایمیگریشن در کانادا که از چند هفته قبل پلان ورود تازه واردین را در دسترس دارند، تمام امکانات بودوباش تازه واردین را در مهمانخانه مهیا ساخته و تمام عیار آماده پذیرائی از مهمانان خود می باشند. افراد و خانواده های که به اسپانسرشپ دولتی به کانادا وارد می شوند، از امتیازات ذیل برخوردار می گردند:

- قرضه ترانسپورتیشن یا پول تکت طیاره برای انتقال شان به کانادا

- پذیرائی، رهنمائی و ترجمانی حین ورود به میدان هوائی کانادا

- در فصل سرما البسه زمستانی و در غیر آن پول برای البسه

- انتقال شان به مهمانخانه های ایمیگریشن

- اتاق و غذا تا وقتی که خانه کرایه و به منزل خود جابجا شوند

- جلسات معلوماتی در مورد حقوق، امتیازات و مسئولیت های شان در کانادا

- همراهی و ترجمانی برای شان برای گرفتن کارت صحی (OHIP)

- دیدن داکتر فامیلی، یافتن و کرایه کردن خانه

- پر کردن فورم هایOHIP و Social Insurance (SIN)

فورمه های کمک به اطفال Canada Child Tax Benefitsو غیره

- وسایل خانه از قبیل تخت خواب، موبل و فرنیچر، میز نان، کمپل، بالشت، روجائی، روی پاک وغیره

- پول برای وسایل آشپزخانه و کرایه ماه اول و آخر اپارتمان

- پول برای مواد غذائی، کرایه سرویس و کرایه ماهوار اپارتمان برای مدت یک سال از تاریخ ورود به کانادا (در بعضی موارد استثنائی این کمک برای دو سال هم داده می شود.)

منبع : پیام روز

+ نوشته شده در  شنبه 19 اردیبهشت1388ساعت   توسط امید  | 

متمم جديد قانون مهاجرت و پناهندگي كانادا


متمم جديد قانون مهاجرت و پناهندگي كانادا: گمانه ها و واقعيت ها
حميد ضرابي

به منظور رفع شبهات و شك و ترديد هاي موجود پيرامون متمم جديد جنجال برانگيز قانون مهاجرت و پناهندگي كانادا،  ايجاب مي كند تا این متمم به صورت يك لايحه ي مستقل و نه به انضمام لايحه ي بودجه،  به پارلمان پيشنهاد شود تا مورد بحث و تبادل نظر شفاف و منصفانه ي نمايندگان مردم در پالمان قرار گيرد

اخيراً مسأله ي متمم جديدي از سوي دولت محافظه كار كانادا در رابطه با قانون حفاظت از حقوق مهاجران و پناهندگان به ضميمه ي لايحه ي بودجه سال جديد پيشنهاد شده است كه در محافل سياسي وهم چنين محافل حمايت از حقوق مهاجران و پناهندگان، سرو صدا و جنجال فراواني  آفريده است.

برطبق اين متمم، اختيارات ويژه اي به وزير امور مهاجرت كانادا داده خواهد شد تا از ميان صدها هزار پرونده ی مهاجرت به كانادا، به آن دسته از متقاضيانی كه داراي تخصص مسلکی بيشتر باشند و كانادا به نيروي كاري آنها ضرورت داشته باشد، ارجحيت داده، روند مهاجرت شان را به كانادا تسريع بخشد. اين متمم، هم چنين به وزير مهاجرت صلاحيت خواهد داد تا به مأمورين مهاجرت كانادا در كشورهاي مختلف دستور دهد كه ازصدور ويزا به چه اقشاري (حتي در بخش خانوادگي) خود داري نمايند.

براساس متمم جديد، با متقاضياني كه در فهرست ارجحيت وزير امور مهاجرت قرار نگيرند نيز نظر به صلاحديد وزير برخورد خواهد شد. وزير، صلاحيت خواهد داشت پرونده ي اين متقاضيان را  به دوران بيندازد يا براي مدت معيني معلق نگه دارد يا هم با بازپرداخت فيس پرداخت شده، رد نمايد.

البته در صورت اجراي اين متمم، قوانين جديد فقط شامل متقاضياني مي شود كه پس از تاريخ 27 فبروري 2008 درخواست مهاجرت كرده باشند.

منابع رسمی در وزارت امور مهاجرت كانادا در مورد انگيزه ي پيشنهاد این متمم گفته اند كه تعداد كساني كه درخواست مهاجرت به كانادا داده اند به مرحله اي رسيده است که این وزارت را به بن بست رساندیه است. براساس این منابع هم اكنون تعداد 925 هزار پرونده كه از آن جمله 600 هزار آن را متخصصان و افراد مسلكي تشكيل مي دهند، در حال انتظار براي آمدن به كانادا به سر مي برند. این منابع گفته اند در چنين شرايطي، بسياري از پرونده ها بعد از گذشت 6 سال، صرفاً اقبال باز شدن خواهند یافت.  از انی رو كُند شدن پروسه ي رسيدگي به پرونده هاي مهاجرت باعث شده است، بسياري از افراد مسلكي ترجيح دهند به كشورهاي ديگرمانند استراليا مهاجرت كنند. وزارت مهاجرت کانادا باور دارد که کم علاقگی افراد مسلکی به مهاجرت به کانادا، از نظر نيروي كاري براي كانادا، يك ضربه تلقي مي شود و كانادا نياز دارد تا براي جلب نيروي كار كارآزموده و مجرب، به اقدامات عاجل دست بزند.

مخالفان اين متمم بر اين باورند كه متمم جديد يك طرح تبعيض آميز در پذيرش مهاجران از نقاط مختلف جهان است و بيم آن وجود دارد كه بسياري از مهاجران سخت كوش و پرتلاش، از رسيدن به روياهاي شان در كانادا باز بمانند.  از جمله تعداد زيادي از فعالان امور مهاجرت طي يك مصاحبه ي مشترك مطبوعاتي كه به تاريخ سوم اپريل در شهرداري تورنتو برگزار شد، ضمن اعلام مخالفت شان به خبرنگاران گفتند كه اين متمم برخلاف اصول دموكراسي پيشنهاد شده است. مخالفت ها زماني شكل گسترده تر يافت كه شهردار تورنتو آقاي ديويد ميلر نيز به جمع اعتراض كنندگان پيوست و گفت كه متمم جديد با گرفتن حق درخواست مجدد برمبناي بشردوستانه و همدردي،  مانعي بزرگ براي رسيدن اعضاي خانواده ها به همديگر خواهد شد.

حزب ان دي پي كه در صدر اعتراض كنندگان قرار دارد، ابراز نگراني كرده است كه وزيرمهاجرت با اختيارات جديد مي تواند از ورود مهاجران از كشورها و يا منطقه ي مشخصي، جلوگيري نمايد و درواقع به او صلاحيت مي دهد تا تصميم بگيرد ساختار جامعه كانادا و تركيب جمعيت در كانادا چگونه باشد. اين نگراني البته از سوي دولت محافظه كار رد شده و صراحتاً اعلام شده است كه هيچ نوع تبعيضي براساس نژاد، دين و يا قوميت صورت نخواهد گرفت.

نگراني ديگري كه از سوي مخالفان مطرح شده اين است كه چون اين طرح بيشتر روي پذيرش مهاجران مسلكي توجه دارد، ممكن است با سرازير شدن اين افراد به كانادا، مهاجران تازه وارد مقيم كانادا نيز از نظر بازار كار آسيب ببينند.

آنچه شك وترديد در ميان مخالفان آفريده اين است كه اين متمم به عوض اين كه در يك لايحه ي جداگانه به پارلمان ارائه مي شد، تا به صورت مستقل مورد بحث و بررسي قرار مي گرفت، به انضمام لايحه ي بودجه پيشنهاد شده است. يكي از نمايندگان حزب ان دي پي به نام اوليفيا چاو در پارلمان، رسماً درخواستي را براي خارج ساختن اين متمم از لايحه ي بودجه داير نموده و هم اكنون سرگرم رايزني براي جلب آراي بيشتر نمايندگان پارلمان در اين زمينه مي باشد.

در عين حال تحليل گران سياسي باور دارند، كه حزب محافظه كاربا ضميمه كردن اين متمم به لايحه ي بودجه، حزب ليبرال را كه بيشتر به عنوان حامي مهاجران شناخته مي شود، در تنگناي سياسي قرار داده است. حزب ليبرال در چنين موقعيتي به جز دو راه، چاره اي ندارد: يا بايد لايحه ي بودجه را تأييد نكند و براي انتخابات خود را آماده كند و يا با پذيرش لايحه ي بودجه اين متمم را هم به طور ضمني تأييد نمايد. بديهي است كه حزب ليبرال در حال حاضر به علت ضعف رهبري نمي تواند انتخابات جديد را متحمل شود، لذا با رأي مثبت به لايحه ي بودجه زمينه را براي پذيرش اين متمم جديد نيز فراهم خواهد ساخت.

البته تحليل ديگري نيز در اين زمينه وجود دارد و آن اين كه، دولت ليبرال نيز به گونه اي مي خواهد بن بست در امورمهاجرت، به گونه اي حل شود؛‌ كاري كه خود اين حزب به خاطر ترس از دست دادن محبوبيت بين مهاجران، تمايل به انجام آن ندارد. از اين رو ممكن است حزب ليبرال ازاين كه اين بُن بست به وسيله ي رقيب سياسي او يعني دولت محافظه كار شكسته مي شود، در باطن خشنود باشد.

واما سخن واپسين اين كه، هرچند دولت محافظه كار دليل اين كه متمم جديد را منضم به لايحه ي بودجه ساخته است، جلوگيري از اتلاف وقت براي ريشه كن كردن بحران كمبود افراد مسلكي در بازار كار، وانمود كرده است، اما آنچه منصفانه به نظر مي رسد اين است كه بايد اين متمم به صورت جداگانه و در قالب يك لايحه ي مستقل به پارلمان مطرح شود، تا زمينه براي بحث و تصميم گيري نمايندگان مردم، فراهم گردد. يقيناً در آن صورت دولت محافظه كار اگر دلايل قناعت بخشي داشته باشد، مي تواند آراي نمايندگان را جلب و آنگاه با دست باز تر مفاد قانون جديد را به مرحله ي اجرا بگذارد و از طرف ديگر به همه بگو مگوهاي سياسي در اين زمينه نيز پايان بخشد.

 

منبع : www.ashian.ca


 

+ نوشته شده در  جمعه 6 دی1387ساعت   توسط امید  | 

کوتاه از پناهندگی در کانادا

پناهندگی کسی در کانادا قبول می شود که دلیل قانع کننده ای دال بر ترس از شکنجه و آزار بر اساس

عقاید ملیتی - مذهبی - عقاید سیاسی و یا عضویت در گروه های اجتماعی خاص ارایه نماید .

این دلایل باید به نحوی باشد که دادگاه کانادا را راضی نماید که شخص متقاضی پناهندگی نمیتواند به

کشورش بازگردانده شود زیرا مثلا خطر مرگ یا شکنجه او را تهدید می کند  . در غیر این صورت 

درخواست متقاضی پناهندگی رد شده و شخص متقاضی به کشورش برگردانده می شود .

 

+ نوشته شده در  جمعه 29 آذر1387ساعت   توسط امید  | 

پناهندگى در كانادا

پناهندگى در كانادا  

 هومن راد 

بطور كلي بايد مطلب را از آنجا شروع كنم كه كشور كانادا با وسعتي كه دارد داراي جمعيتي محدود مي باشد و به طور كلي كشوري مهاجر پذير است

 پناهندگى دركانادا

سالانه ٢٠ تا ٢٥ هزار پناهنده وارد كانادا ميشوند. به گفته مقامات دولتى كانادا سالانه ٢٧٠ هزار مهاجر و پناهنده ميپذيرد كه ١٠ درصد آنان را پناهندگان تشكيل ميدهند. يكى از دلايل پذيرش مهاجر و پناهنده در كانادا مسئله كار است. زمانى قانون مهاجرت كانادا به نام قانون كارگرى مهاجرت بود.  كار و استفاده بردگى از نيروي كار مهاجر و پناهنده تاكنون نيز اساس سياست مهاجرت و پناهندگى كانادا را تشكيل ميدهد. در قرن ١٩ چينى ها كل راه آهن كانادا را ساختند. اما در تمام اين مدت به هيچ چينى اجازه داده نشد تا خانواده اش را نزد خود به كانادا آورده و حتى پس از اتمام كار ساخت راه آهن اغلب كارگران چينى را از اين كشور اخراج كردند. از سال ١٩٧٦ كه قانون مهاجرت كانادا تصويب ميشود تا كنون ٣٠ بار اين قانون تغيير پيدا كرده است. كه آخرين بار آن به ٢٨ جون ٢٠٠٢ برميگردد. در آخرين تغييرات ماده يك كنوانسيون عليه شكنجه در آن مستتر ميباشد. براساس اين ماده اگر كسى در كشور خود در معرض شكنجه قرار گرفته باشد ميتتواند در كانادا پناهنده شده و دولت كانادا حق اخراج وى را ندارد.

پروسه پناهندگى در كانادا

 در صورتي كه فردي در يكي از مرزهاي ورودي اقدام به اعلام پناهندگي نمايد بايد حداقل دو مدرك شناسائي كه نشانه هويت اصلي شخص است به اداره مربوطه ارائه دهد. در صورت نداشتن مدارك فرد به بازداشتگاه موقت فرستاده ميشود تا زماني كه هويت شخص به طور كلي با مدارك براي پليس كانادا روشن گردد. در صورت داشتن مدارك فرد با مترجم تحت بازجويي اوليه قرار ميگيرد كه به صورت كاملا محدود دلايل خروج و مسير راه سئوال ميشود. بعد آن فرم مخصوصي به فرد داده ميشود كه توسط وكيل خصوصي و يا به در خواست پناهنده وكيل دولتي تكميل و به دادگاه ارسال ميشود تا اين مدت فرد در مراكزي كه جهت پناهندگان در نظر گرفته شده مي ماند بعد از ارسال فرم به دادگاه شخص مربوطه مي تواند در خواست كمك مالي از دولت بنمايد و اقدام به اجاره مكاني جهت زندگي براي خود بنمايد   حدود ٤٥ روز بعد از اين اقدام اجازه كار براي او فرستاده ميشود و ميتواند جهت كارهاي معمولي اقدام نمايد                                      

 مراحل دادگاه پناهندگى   

 در صورتي كه كارمند مربوط به امور پناهندگي تشخيص دهد كه فرد پناهنده داراي پرونده كاملي ميباشد و قابل برسي در دادگاه سريع است به آنجا ارجاع ميشود اين دادگاه حداكثر يك ساعت است و فرد بايد بتواند ظرف اين مدت پاسخ گوي سئوالات باشد بعد آن بنا به تشخيص  فرد مصاحبه كننده ميتواند پرونده پناهندگي مورد قبول قرار گيرد يا خير             

 در صورت عدم موفقيت به دادگاه عمومي  و بعد آن   دادگاه فرجام -  دادگاه انساني مراجعه كند كه اين پرسه حدود ٣ الي  ٤ سال به طول ميانجامد در صورت عدم موفقيت با توجه به اين كه مدارك شناسي فرد در اختيار  دادگاه است جهت ديپورت اقدام ميشود.                            

 به طور كلي اقدام به ديپورت از طرف دولت كانادا بعد از قتل خانم زهرا كاظمي روزنامه نگار كاناداي بسيار محدود بوده و فقط در ايالاتي خاص به صورت انگشت شمار انجام شده است  البته در مواردي با همكاري ايرانيان در كانادا و احزاب سياسي فعال با اعتراض انجام شده از ديپورت جلوگيري شده است.                                                                            

 مهمترين مشكل در كانادا تعداد پناهندگان بلاتكليف بسيار زياد است و مهمترين موضوع جهت  جوابگوي به پرونده پناهندگي  نداشتن سابقه جنايي فرد پناهنده ميباشد.                          

+ نوشته شده در  پنجشنبه 25 مهر1387ساعت   توسط امید  | 

متمم جديد قانون مهاجرت و پناهندگي كانادا: گمانه ها و واقعيت ها

متمم جديد قانون مهاجرت و پناهندگي كانادا: گمانه ها و واقعيت ها
حميد ضرابي

به منظور رفع شبهات و شك و ترديد هاي موجود پيرامون متمم جديد جنجال برانگيز قانون مهاجرت و پناهندگي كانادا،  ايجاب مي كند تا این متمم به صورت يك لايحه ي مستقل و نه به انضمام لايحه ي بودجه،  به پارلمان پيشنهاد شود تا مورد بحث و تبادل نظر شفاف و منصفانه ي نمايندگان مردم در پالمان قرار گيرد

اخيراً مسأله ي متمم جديدي از سوي دولت محافظه كار كانادا در رابطه با قانون حفاظت از حقوق مهاجران و پناهندگان به ضميمه ي لايحه ي بودجه سال جديد پيشنهاد شده است كه در محافل سياسي وهم چنين محافل حمايت از حقوق مهاجران و پناهندگان، سرو صدا و جنجال فراواني  آفريده است.

بقيه در ادامه مطلب >>>>>>>>>>>>>>>>>>


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه 25 مهر1387ساعت   توسط امید  |