کانادا سرزمین فرصت ها

CANADA LAND OF OPPORTUNITIES

احتمال اعمال سختگیری بیشتر در پرداخت وام مسکن

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۱۲ مهر۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

رکود شدید بازار مسکن در کانادا

ایرانتو: باوجود اینکه کانادا در سه ماهه اول امسال، جزو اولین کشورهایی بوده که پس از بحران جهانی اقتصادی ، بازار مسکن آن از رونق مناسبی برخوردار گشته، اما این روند در سه ماهه دوم ، ادامه نیافته و شاهد سردی خرید و فروش و رکود هستیم.

براساس گزارش موسسه Global Real Estate Trends  وابسته به اسکوشیا بانک، این روند شامل سایر کشورها ، از جمله استرالیا، سوئد، انگلیس، آمریکا، ژاپن و اسپانیا نیز می گردد.

در این میان، میزان سقوط قیمت ها در کانادا ، در سه ماهه دوم، بسیار چشمگیر بوده است.

این گزارش حاکیست، تقاضا برای مسکن و همچنین بهای آن، همزمان با دوران بازسازی اقتصادی کاهش یافت. بطوریکه در سه ماهه نخست امسال، قیمت مسکن در کانادا 16.6درصد نسبت به سال گذشته از افزایش برخوردار بود، اما این میزان برای سه ماهه دوم، تنها 6.6درصد بود.

پیش بینی می شود، میزان تقاضا، برای سال آینده به کمترین حذ خود برسد و قیمت ها نیز در حد فعلی، ثابت بمانند.

بازار مسکن کانادا طی ماه جولای، برای سومین ماه متوالی به سیر نزولی خود ادامه داد.

گزارش انجمن مشاوران مسکن نیز حاکیست، میزان خرید و فروش مسکن در ماه جون ، 8.2 درصد کمتر از ماه قبل از آن بوده و بازار در بیش از 70 منطقه کشور با سردی توأم بوده است.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ مرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

افزایش بهای خانه های نوساز در سطح کشور

ایرانتو: برمینای آخرین گزارش منتشره از سوی اداره آمار کانادا، متوسط بهای خانه های نوساز در سطح کشور، بویژه در تورنتو افزایش یافته و بازار خرید و فروش کانودومینیوم در این شهر، رونق قابل توجهی داشته است.
در ماه می گذشته، بهای خانه های نوساز به نسبت ماه آوریل، 0.3 درصد رشد داشته است. این سومین ماه پیاپی است که شاهد شد استقبال خریداران از خانه های نوساز هستیم.

این گزارش حاکیست، بیشترین رشد قیمت به ترتیب در شهرهای ریجاینا، تورنتو و اوشاوا بوده است.

این درحالیستکه خانه سازان، دلیل افزودن نرخ فروش خود را ، گران شدن مصالح ساختمانی، افزایش دستمزد کارگران و همچنین هزینه های توسعه زمین اعلام کرده اند.

بازار تورنتو که جایگاه سوم را در بین فروش خانه های نوساز در کشور به خود اختصاص می دهد، با نرخ رشد 0.7 درصد مواجه بوده که از نرخ رشد ملی نیز فراتر رفته است.

سال به سال ، بهای خانه های نوساز در تورنتو، با 3.2 درصد رشد همراه بوده ، اما ونکوور با نرخ ثابت 5.8 درصد، همچنان در صدر افزایش بهای مسکن در کشور، باقی مانده است.

با اینکه انتظار می رفت ، از رونق خرید و فروش خانه های غیر نوساز کاسته شود، اما هنوز گرمی بازار به قوت خود باقیست ضمن اینکه شاهد رشد قابل توجه قیمت ها در این بخش نیستیم.

استقبال از خانه های نوساز ، بیشتر به دلیل تمایل خریداران به استفاده از شرایط جدید اخذ وام مسکن و نرخ پایین بهره است.

مجمع مشاوران مسکن تورنتو نیز اعلام کرد، متوسط بهای خانه ها در ماه جون، حدود 435،034 دلار بوده که 8 درصد رشد را نسبت به ماه جون سال 2009، شاهد بوده است. با اینوجود برای دومین ماه متوالی، رکود نسبی در بازار را پشت سر گذاشتیم.

برخی از ناظران پیش بینی کرده اند که به دنبال افزایش نرخ بهره طی ماه می ، همچنین عرضه تدریجی کاندوهای در حال ساخت، و بالاخره تأثیر تجمیع مالیات های استانی و فدرال، کم کم از رونق بازار کاسته شود.

+ نوشته شده در  دوشنبه ۲۱ تیر۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

ارزش واقعی مسکن در کانادا، 14 درصد کمتر از قیمت های فعلی است

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۸ خرداد۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

بهای مسکن در تورنتو ، دوبرابر مونترآل و در ونکوور، دوبرابر تورنتو

ایرانتو: سازمان ملی فروش مسکن کانادا با انتشار گزارشی ،وضعیت بازار مسکن طی سه ماهه اول امسال را اعلام کرد.
برمبنای این گزارش، بهای مسکن در کل کشور، بطور متوسط 10 درصد افزایش داشته است. اما رشد قیمت در شهرهای تورنتو و ونکوور ، حتی تا دوبرابر این میزان بوده است.

مدیر شرکت مشاورین املاک Royal LePage در این زمینه گفت:" اطلاعات مربوط به وضعیت فروش مسکن ، طی دو سال گذشته ، نشان می دهد که هر شهری ، چگونه در مقابل بحران اقتصادی اخیر، از خود عکس العمل نشان می دهد. اما نوسان قیمت در شهرهای تورنتو و ونکوور هنگام کاهش یا افزایش عرضه ، غیرمعقول می شود."

تحقیقات Royal LePage نشان می دهد، متوسط بهای خانه یک طبقه مستقل (بنگلو) در تورنتو، طی سه ماهه اول میلادی، به 459،107 دلار رسیده، که 13.3درصد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می دهد.

همچنین بهای متوسط یک خانه مستقل استاندارد دو طبقه با 13.2درصد افزایش، به 562،150 دلار رسیده و بالاخره بهای یک واحد آپارتمانی (کاندو) نیز با 10درصد افزایش به 317،579 دلار ارتقاء یافته است.

اما در ونکوور، هر واحد بنگلو، با 21.8 درصد افزایش به 906،045 دلار ، خانه دو طبقه با 19.2درصد رشد، به 987،500 دلار و آپارتمان کاندو،  با 15.7درصد رشد، به 470،000 دلار رسیده است.

این گزارش حاکیست، شهر مونترآل ، در مقایسه با دوشهر بزرگ دیگر کانادا، از وضعیت متعادل تری برخوردار بوده است و قیمت ها تغییر شدیدی را شاهد نبوده است.
متوسط بهای بنگلو در مونترآل با 7.2درصد رشد، به 249،172 دلار، دوطبقه با 7.6درصد رشد، به 355،109 دلار و آپارتمان کاندو با 7.6درصد رشد، به 222،244دلار رسید.

بنابراین بهای مسکن در تورنتو ، تقریبا دوبرابر مونترآل و بهای مسکن در ونکوور نیز ، دوبرابر تورنتو شده است !!

اضافه می شود، روند سیر صعودی بهای مسکن در کانادا ، در حالی همچنان ادامه می یابد که دولت و بانک ها ، اخیرا اقدامات و تمهیدات سختگیرانه ای را نسبت به اعطای وام مسکن و نحوه بازگشت اقساط بعمل آورده اند.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۱ فروردین۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

فشارهای حقوقی برای اعمال تغییر در بزرگترین سیستم خرید و فروش مسکن در کانادا (MLS)

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۳ فروردین۱۳۸۹ساعت   توسط امید  | 

بانک مرکزی بازار مسکن را زیر نظر دارد، اما نرخ بهره را افزایش نمی دهد

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۴ دی۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

پیش بینی بازار خوب مسکن برای سال 2010

برای دیدن متن کامل خبر به ادامه ی مطلب مراجعه کنید


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  شنبه ۱۹ دی۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

توانایی خرید و نگهداری خانه در کانادا، باز هم کاهش یافته است

ایرانتو: برای اولین بار طی یک سال و نیم گذشته، هزینه خرید و نگهداری خانه در کانادا بسیار بالا رفته است.
رویال بانک کانادا با انتشار گزارشی با اعلام این مطلب آورده است، میزان درآمد هر خانوار صاحب مسکن ، نسبت به هزینه های نگهداری آن در پنج بخش مربوطه ، کاهش یافته است. بیشترین تغییر مربوط به خانه های دو طبقه است.

افزایش نرخ بهره و بالا بودن بهای املاک از یک سو و رشد تقاضا از سوی دیگر، بازار مسکن را رقابتی کرده و موجب افزایش بیشتر قیمت ها شده است.

با اینکه هزینه های نگهداری ملک ، خیلی بالا است، اما باز هم از میزان سال قبل بهتر است.

این گزارش ، میزان توانایی مردم جهت خرید و نگهداری یک ملک را با سال 2006 مقایسه می کند. متوسط بهای یک خانه یک طبقه (بنگلو) ،طی سه ماهه گذشته ، 1 درصد ، خانه های کنار هم (تاون هاوس) 0.7 درصد و کاندومینیوم ها 0.5 درصد افزایش داشته است.

کارشناسان بانک ، با توجه به رشد نرخ مسکن و وضعیت نامعلوم نرخ بهره، احتمال بهتر شدن توانایی خرید خانه برای مردم را در آینده نزدیک بعید داسنته اند.

مشکلات بیکاری و ادامه بحران اقتصادی ، یکی دیگر از عوامل گران شدن مسکن عنوان شده است. هم اکنون بیشترین میزان هزینه خرید و نگهداری خانه ، همچنان متعلق به ونکوور با 4.3 درصد رشد، است و بدنبال آن شهرهای کلگری و تورنتو ، حائز رتبه های دوم و سوم هستند.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۵ آذر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

جدول مقایسه قیمت مسکن در نقاط مختلف تهران

طی یک نظر خواهی که روزنامه دنیای اقتصاد از تعدادی بنگاه مسکن در مناطق مختلف تهران در رابطه با میزان استقبال از خرید واحدهای مسکونی 70 تا 80 متری انجام داد، برخی مشاوران املاک در جواب به این سوال گفتند: متقاضی برای خرید واحدهای مسکونی با متراژ کوچک خیلی زیاد است.

یکی از مشاوران املاک فعال در محدوده بلوار کشاورز گفت: «در بازار مسکن این منطقه، اکثر خریداران برای خرید واحدهای 65 تا 85‌متر مربع نزد ما مراجعه می‌کنند که فقط 70‌درصد از خریداران تمایل به خرید واحدهای 70 تا 80 متری دارند. در حال حاضر قیمت پیشنهادی هر‌متر مربع آپارتمان نوساز در بلوار کشاورز بین یک میلیون و 800 هزار تا دو میلیون و 200‌هزار تومان است.»

در محدوده سهروردی تنوع قیمت واحدهای مسکونی به علت شمالی و جنوبی بودن فرعی‌ها زیاد است. یکی از بنگاهداران واقع در خیابان سهروردی اظهار کرد: «قیمت پیشنهادی هر‌متر مربع واحد مسکونی نوساز در خیابان سهروردی بین دو میلیون و 400 هزار تا دو میلیون و 800‌هزار تومان از سوی مالکان پیشنهاد شده است و حتی گاهی اوقات فروشندگان، قیمت متری 3 میلیون تومان را هم اعلام می‌کنند. اکنون بیشتر مراجعه‌کنندگان نظر به خرید واحدهای 50 تا 90 متری دارند که از این تعداد خریدار، 25‌درصد از آنها به‌دنبال خرید واحدهای 70 تا 80 متری هستند.»
در محدوده پیروزی تنها 40‌درصد از خریداران مشتاق خرید واحدهای 70 تا 80 متری هستند؛ چراکه یک بنگاهدار قدیمی خیابان پیروزی به دنیای اقتصاد گفت: «اکثر خریداران از توانایی مالی خوبی برخوردار نیستند و آن تعداد خریداری هم که به بنگاه‌ها مراجعه می‌کنند تصمیم به خرید واحدهای 40 تا 50 متری دارند، زیرا هرچه متراژ کمتر باشد توان خرید بیشتر می‌شود. قیمت پیشنهادی کنونی واحدهای مسکونی نوساز در بازار مسکن پیروزی محدوده نیروهوایی بین یک میلیون و 500‌هزار تا یک میلیون و 800‌هزار تومان است.»

+ نوشته شده در  جمعه ۱ آبان۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

افزایش 18 درصدی فروش خانه در کانادا

ایرانتو: انجمن مشاورین مسکن کانادا از فروش بیش از 135،182 خانه در سه ماهه سوم امسال خبر داد، که رشدی معادل 18 درصد را نسبت به سال گذشته نشان می دهد.
این میزان افزایش فروش ، بیشترین رقم از سال 2002 تاکنون در عرض یک سال بحساب می آید.
با در نظر گرفتن رشد پی در پی فروش از ابتدای سال جاری میلادی ، لیست خانه های فروخته شده به نسبت سه ماهه آخر سال گذشته، در مجموع 48 درصد افزایش داشته است.
این رشد در ونکوور ( 34 درصد) ، تورنتو ( 11 درصد) و کلگری(19 درصد ) گزارش شده است.
در عین حال افزایش تقاضا، در مقابل کمبود عرضه ، باعث بالا رفتن قیمت مسکن گردیده است. این گزارش حاکیست تا پایان سپتامبر گذشته، 208،215 مورد در سیستم MLS عرضه شده  که به نسبت سال قبل در همین زمان، 16 درصد افت داشته است.
این پنجمین سال پی در پی در کاهش تعداد خانه های عرضه شده است.
اما در مقایسه با سال قبل، متوسط قیمت مسکن در سه ماهه گذشته، 11 درصد افزایش داشته و به متوسط 327،763 دلار رسید.
انتاریو جزو ایالت هایی بوده که شاهد رشد قابل توجه قیمت مسکن در سه ماهه قبل ، نسبت به مدت مشابه سال قبل و حتی ماه های قبل از سپتامبر امسال بود.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۵ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

رتبه بندی سازمان ملل: جایگاه چهارم برای کانادا از نظر استاندارد های زندگی

ایرانتو: نروژ و نيجر به ترتيب به عنوان مطلوب ترين و نامناسب‌ترين كشورهاي جهان براي سكونت معرفي شدند.
اطلاعات مربوط به تحقيقی که از سوی سازمان ملل و پيش از بحران اقتصاد جهاني گردآوري شده است، نشان مي‌دهد كه زندگي در نروژ، استراليا ، ايسلند و کانادا، با بالاترين استانداردها همراه است و نيجر، افغانستان و سيرالئون، به لحاظ شاخص‌هاي توسعه انساني در نامناسب‌ترين وضعيت به سر مي‌برند. در این رتبه بندی ، آمریکا در جایگاه سیزدهم قرار گرفته است.

برنامه توسعه سازمان ملل كه از سال ‪ ۱۳۶۹ )۱۹۹۰‬ه.ش )هر سال شاخص اطلاعاتي خود را منتشر مي‌كند، اعلام كرد، توسعه انساني در سطح جهان از سال ‪ ۱۳۵۹)۱۹۸۰‬ه. ش )تاكنون ‪۱۵‬درصد بهبود يافته است و از اين لحاظ چين، ايران و نپال بيشترين پيشرفت‌ها را داشته اند.

شاخص برنامه توسعه سازمان ملل برمبناي اطلاعات مربوط به سرانه توليد ناخالص داخلي، آموزش و پرورش و اميد به زندگي ‬تنظيم شده است و تفاوت‌هاي موجود ميان كشورهاي توسعه يافته و در حال توسعه را نشان مي‌دهد.
برنامه توسعه سازمان ملل همچنين در بيانيه خود خاطرنشان كرد كه به رغم بهبودهاي قابل توجه، اما ميزان پيشرفت‌هاي صورت گرفته نابرابر است.
براساس اين بيانيه، بسياري از كشورها در طي چند دهه قبل به خاطر ركودهاي اقتصادي، بحران‌هاي ناشي از درگيري و همه‌گيري ايدز، شكست‌ها و موانعي را تجربه كرده‌اند و اين وضعيت حتي پيش از اثرگذاري تبعات بحران اقتصادي جهاني نيز حاكم بود.
بنا بر شاخص منتشر شده، اميد به زندگي در نيجر ‪۵۰‬سال است كه حدود ‪ ۳۰‬سال كمتر از نروژ مي‌باشد. همچنين، درآمد سرانه هر فرد در نروژ و نيجر به ترتيب ‪ ۸۵‬و يك دلار است.
اطلاعات سازمان ملل نشان مي‌دهد كه نيمي از مردم ‪۲۴‬كشور واقع در صدر فهرست فقيرترين كشورهاي جهان، بي‌سوادند اما اين شاخص در كشورهايي كه به لحاظ توسعه انساني در سطوح مياني قرار دارند، ‪ ۲۰‬درصد است.
براساس اين گزارش، ژاپني‌ها با ميانگين سني ‪ ۸۲/۷‬سال عمر طولاني تري در قياس با ساير ملت‌ها دارند و اين در حالي است كه سطح اميد به زندگي در افغانستان جنگ زده ‪۴۳/۶‬سال است.
كشور ليختن اشتاين ‪ Liechtenstein‬با ‪ ۳۵‬هزار نفر جمعييت نيز بيشترين ميزان سرانه توليد ناخالص داخلي را برابر با ‪ ۸۵/۳۸۳‬دلار به خود اختصاص داده است و ‪۱۵‬بانك و بيش از يكصد شركت مديريت دارايي‌ها در اين كشور كوچك وجود دارد.
مردم جمهوري دمكراتيك كنگو با ميانگين درآمد سرانه ‪۲۹۸‬دلار در سال فقيرترين ملت جهان هستند.
پنج كشور چين، ونزوئلا، پرو، كلمبيا و فرانسه به خاطر افزايش سطح درآمد و اميد به زندگي، در قياس با يك سال قبل تر، سه رده و يا بيشتر ارتقا پيدا كرده اند. چين، كلمبيا و ونزوئلا نيز به خاطر بهبود شاخص آموزش و پرورش، رتبه‌هاي بهتري را كسب كرده اند.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۴ مهر۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

خرید مسکن در کانادا (منبع : ایرانتو)

بهتر است حداقل یکسال به صورت اجاره زندگی و پس از کسب تجربه و اعتبار اقدام به خرید مسکن بکنید.
چه مایل به خرید آپارتمان باشید و چه منزل مستقل ، مجبور نیستید همه هزینه آن را نقدا بپردازید. بانک ها بخش یا همه قیمت مسکن را به صورت وام تامین می کنند.
اگر بتوانید حدود ۱۰ درصد کل مبلغ را نقدا بپردازید ، می توانید بقیه را وام بگیرید. علاوه بر قسط مربوط به وام ، مبلغی نیز به عنوان مالیات به آن اضافه می شود. وام ها در مدت های ۱۰ تا ۴۰ ساله ارائه می شود.
آسانترین راه برای خرید خانه از طریق آژانس های مسکن است. تعداد زیادی از هموطنان در تورنتو به شغل مشاوری مسکن اشتغال دارند.هزینه مشاوره نیز برعهده فروشنده است . البته برخی هزینه های عوارض و وکیل به مبلغ خانه اضافه می شود .پس از توافق با فروشنده نسبت به خرید منزل ، بانک به شما وام اعطا می کند. بهره وام نیز به صورت ثابت ( Close ) یعنی مبلغ معین ماهانه ، یا به صورت متغیر ( Open ) محاسبه می شود.

بقیه در ادامه ی مطلب >>>>>>>>


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۲۴ شهریور۱۳۸۸ساعت   توسط امید  | 

اسکان در کانادا (بخش نخست: اسکان موقت تازه واردین)

در زمان ورود به کانادا مهم‌ترین مسئله هر مهاجری بحث اسکان موقت است. یعنی یافتن مکانی که برای چند روز تا چند هفته پذیرای شما باشد تا بتوانید با انجام نیازهای ضروری و اولیه و یافتن بهترین گزینه برای اقامت طولانی‌تر، ورود تثبیت شده‌ای داشته باشید. یافتن چنین مکانی همیشه ساده نیست. در اینجا به معرفی انواع مکان‌های موجود برای این کار می‌پردازیم.
 
هتل‌ها
 
احتمالاً اولین گزینه‌‌ای که به عنوان اسکان موقت به ذهن هر کس می‌رسد هتل‌ها هستند. اما این گزینه باید آخرین انتخاب باشد. هتل‌ها شاید برای توریست‌ها و به هدف یک بازدید کوتاه مکان مناسبی باشند اما باور کنید برای یک مهاجر حتی به عنوان اسکان موقت نمرات منفی زیادی می‌گیرند و بهتر است به انتهای لیست «مکان‌های ممکن» و تنها به عنوان یک انتخاب ناگزیر منتقل شوند.
مهم‌ترین ضعف هتل‌ها قیمت بسیار بالای آنها به نسبت سایر امکانات اقامتی موجود است. شما چه بسا ممکن است تا سه برابر هزینه یک مکان ارزان‌قیمت‌تر، برای اقامت در یک هتل واقعی پرداخت نمایید و این برای یک مهاجر که نیازمند صرفه‌جویی و دقت در نحوه هزینه‌کرد خود است، گران تمام می‌شود.
مسئله دیگر اقامت در هتل‌ این است که به دلیل فرم ارائه خدمات در آنها، هزینه‌های مرتبط دیگر هم عموماً بیش از اندازه گران تمام می‌شوند؛ هزینه‌هایی چون خورد وخوراک، حمل و نقل و نظایر آنها و معمولاً کسی که به آنها پا می‌گذارد خصوصاً یک مهاجر تازه‌وارد که احتمالاً هنوز اعتماد به نفس لازم را کسب نکرده و برای تهیه اقلام ضروری به سمت نزدیک‌ترین و ساده‌ترین گزینه‌ها تمایل دارد، ناخودآگاه به سمت مصرف کالاها و خدمات گرانقیمت کشیده می‌شود مثلا وعده‌های غذایی را در رستوران هتل صرف می‌کند یا برای حمل و نقل از تاکسی استفاده می‌کند و ده‌ها مورد دیگر که نتیجه آن بر باد دادن پول‌های زیاد در چند هفته اول است. نباید فراموش کرد که شما یک توریست نیستید که بگویید پس از چند روز یا هفته به ایران بازمی‌گردید و تمام این مخارج را جبران می‌کنید. شما ممکن است تا مدت‌ها مجبور باشید به خرج کردن ادامه دهید پس باید از روز اول و تا حد ممکن درست و به قاعده خرج کنید.
جنبه منفی دیگر هتل‌ها عدم مواجهه با هم‌ نوعان است. منظورم از هم نوع در اینجا مهاجرین تازه‌وارد دیگر یا اصولاً افراد مهاجر است. یکی از سریع‌ترین و بهترین روش‌های آشنایی با شرایط و نیازهای اولیه و کسب اطلاعات در مورد آخرین موضوعات مرتبط، زندگی در هفته‌های اول در میان یا نزدیک سایر مهاجرین و انتقال تجربه و اطلاعات با آنهاست (البته این کار آفاتی هم دارد که بعداً به آن اشاره می‌شود). شما با زندگی در هتل، به دلیل طیف مشتریان و میزان برخورد و مراوده آنها با هم عملاً از چنین فرصتی محروم خواهید ماند.
اگر ناچار به استفاده از هتل شدید سعی کنید که از هتل‌های با درجه کیفی پایین‌تر اما در مکان‌های بهتر (منظور دارای دسترسی مناسب مثلاً به سیستم حمل و نقل درون شهری) استفاده کنید. اصولاً خیلی از چیزی‌هایی که ستاره‌های یک هتل را افزایش می‌دهند (میزان لوکس بودن، سرویس‌های پذیرایی، کیفیت رستوران و...) برای شما از اهمیت زیادی برخوردار نیست چرا که شما از هتل تنها به جنبه خوابگاه بودن آن توجه دارید. اگر غیر از این است در برداشت خود تجدید نظر کنید.
در میان انواع هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها برای تازه واردان خصوصاً اگر به صورت خانوادگی مهاجرت کرده باشند بهتر است. این گونه هتل‌ها معمولاً ریخت و پاش‌های زاید ندارند و لذا نرخ کرایه آنها ارزان‌تر است؛ سرویس رستوران آنها نیز ارزانتر است و چه بسا فضایی به صورت آشپزخانه مشترک برای گرم کردن غذا داشته باشند. همچنین چنانچه با آنها از همان ابتدا برای مدت طولانی‌تر قرار و مدار بگذارید (مثلاً برای حداقل یک ماه) کاهش قابل توجهی در نرخ‌هایشان می‌دهند.
در میان هتل‌ها، گروهی هستند که از مجموعه هتل‌های مشهور زنجیره‌ای نیستند. اینها دارای مالکی شخصی هستند که خودش یا یکی از اعضا خانواده‌اش مدیریت مجموعه را هم بر عهده دارد. چنین هتل‌هایی معمولاً قیمت‌های بسیار خوبی پیشنهاد می‌دهند و بسته به روحیات و خلق و خوی مدیریت، چه بسا امکانات دیگری هم برای شما فراهم کنند. به هر حال، این موارد یک رویه ثابت و رسمی ندارند و نمی‌توان آنها را به همه نمونه‌ها تعمیم داد.
امروزه کمتر هتلی را می‌توان یافت که وب سایت نداشته باشد و این به شما کمک می‌کند تا از طریق این وب سایت جزییات اطلاعات نظیر موقعیت مکانی و میزان دسترسی آن به سایر امکانات شهری، قیمت انواع اطاق و امکانات موجود را بررسی کنید و با مقایسه آنها بهتر تصمیم بگیرید و به راحتی با ارسال ایمیل، سوالات احتمالی خود را بپرسید.
اگر امکان رزرو اینترنتی وجود داشته باشد، توصیه می‌کنم که از این امکان استفاده نکنید چون رزرو اینترنتی عموماً به معنای پذیرش همه شرایط و از جمله قیمت اعلام شده تعبیر می‌شود در حالیکه در زمان رزرو تلفنی شما این امکان را دارید که با مسئول مربوطه اندکی چانه بزنید و قیمت‌های بهتری طلب کنید. گاهی ممکن است قیمت خیلی جای کاهش نداشته باشد اما فرد آن سوی خط بپذیرد که پکیج تشویقی به شما ارائه دهد که شامل چند نوبت وعده غذایی (عموماً صبحانه) رایگان است. واضح است که در زمان‌های کسادی کسب و کار هتل‌ها یا در صورتیکه شما اطاق را برای مدت طولانی‌تری بخواهید قدرت چانه‌زنی شما افزایش می‌یابد. اگر به توصیه ما مبنی بر ورود به کانادا در فصل بهار عمل کنید، از این نظر هم به نفع شما خواهد بود.
 
خواب و صبحانه Bed & Breakfast
 
در این سرویس، شما فضای مناسبی برای استراحت دارید و یک مکان عمومی به صورت رستوران هم موجود است که در آنجا صبحانه رایگان ارائه می‌شود. این صبحانه ممکن است به صورت سلف سرویس (بوفه) و متنوع باشد یا ترکیبی نسبتاً متنوع اما ثابت که در روزهای مختلف برخی از اجزا آن تغییر می‌کند. اقامت‌های خواب و صبحانه بیشتر مختص به شهرهای کوچکتر است اما چه بسا شما بتوانید یکی از آنها را در محلی که می‌خواهید اسکان پیدا کنید از طریق اینترنت بیابید. معمولاً در اکثر زمان‌های سال جای خالی دارند و چون به شیوه خانوادگی اداره می‌شوند فضای گرمی بر آنها حاکم است. نرخ این مکان‌ها به دلیل آماده سازی صبحانه خیلی پایین نیست اما به شدت از هتل‌های اسم و رسم‌دار ارزانتر هستند و در صورت اقامت طولانی‌تر، کرایه کاهش می‌یابد. البته ممکن است شما با مواردی روبرو شوید که قیمت یک چنین اقامتگاهی از یک هتل ارزان‌قیمت گرانتر باشد. این حالت معمولاً در مورد اقامتگاه‌های خیلی مشهور اتفاق می‌افتد که بعضی از مشتریان آنها ده‌ها سال است به دلیل احساس رضایت از نحوه و کیفیت خدمات، زمان‌های خاصی از سال را به آنجا می‌آیند. حتی این احتمال وجود دارد که در زمان رزرو محل به شما اطلاع دهند که در تعطیلات آخر هفته باید اطاق خود را تحویل و به مکان دیگری منتقل شوید چرا که یک مشتری قدیمی آن اطاق را از ۱۵ سال، هر سال برای چنین ایامی از سال رزرو کرده است!
 
متل‌ها
 
متل‌ها در واقع مکان‌هایی برای خواب هستند. شما یک اطاق خواب و یک سرویس بهداشتی در اختیار دارید. فقط همین. عموماً در نقاط حاشیه‌ای شهرها هستند اما به دلیل گسترش شهرها برخی از آنها امروزه داخل شهر قرار گرفته‌اند. این مکان‌ها واقعاً تنها به درد اقامت موقت می‌خورند و اگر بچه همراهتان هست آنها را توصیه نمی‌کنیم. البته در آینده که مستقر شدید، اگر اهل سفرهای طولانی‌تر زمینی در کانادا و آمریکا باشید این مکان‌ها را یکی از بهترین و اقتصادی‌ترین مکان‌ها برای اقامت‌های شبانه بین راهی خواهید یافت.
 
مهمان‌سراها
آنها را بیشتر با عنوان Inn مشخص می‌کنند اما برخی از مکان‌های خیلی ارزان‌قیمت‌تری که عنوان هتل دارند در واقع مهمان‌سرا هستند. برعکس برخی از برندهای اسکان خیلی مشهور که در واقع هتل هستند، چنین عنوانی را یدک می‌کشند. همه اینها یعنی اینکه تنها نباید گول عنوان یک محل را خورد. این مکان‌ها تنوع بسیاری دارند و یکی از بهترین انتخاب‌ها برای اقامت تازه‌واردان محسوب می‌شوند. برخی از آنها از نظر امکاناتی چون سرویس پذیرایی و بهداشتی شباهت زیادی به هتل دارند و برخی دیگر دارای اتاق‌هایی هستند که دارای یک مکان آشپزی مشترک می‌باشد. ممکن است سرویس‌های بهداشتی برخی اطاق‌های ارزانتر مشترک باشد و برای برخی دیگر مجزا. این سبب می‌شود که تنوع خدمات و قیمت در آنها زیاد باشد و هر فرد یا خانواده قدرت انتخاب داشته باشد. البته همین نکته ضروری می‌سازد تا قبل از هر اقدامی، از جزییات خدمات به طور دقیق اطلاع کسب کنید تا بعداً دچار زحمت و دردسر نشوید.
 
مهمان‌سراهای ایرانی
 
هم‌اکنون در اکثر شهرهایی که ایرانیان زیادی زندگی می‌کنند، شرکت‌های ایرانی به ارائه خدمات اسکان مشغولند که عمدتاً انتقال از فرودگاه به محل اسکان را هم در بر می‌گیرد. برخی از آنها علاوه بر مکان‌های ثابت اسکان، این امکان را هم برای شما فراهم می‌آورند که مکان‌های گرانقیمت‌تری چون آپارتمان‌های مجهز را برای مدت محدود اجاره کنید. همه آنها هم اکنون دارای وب سایت هستند و برخی از آنها در تهران هم دفتر دارند و شما می‌توانید قبل از حرکت، از وضعیت اسکان خود مطمئن شوید.
+ نوشته شده در  جمعه ۲ مرداد۱۳۸۸ساعت   توسط امید  |